Google i zmiany klimatyczne. Wyszukiwarka zmieniła się na Dzień Ziemi 2022
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W 2022 roku wyjątkową akcję prowadzi także wyszukiwarka Google. Z okazji Światowego Dnia Ziemi na stronie głównej serwisu pokazywana jest animacja, która zwraca uwagę na zmiany klimatyczne.
22 kwietnia, gdy na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, święto naszej planety zostało odnotowane także przez wyszukiwarkę Google, która jest najpopularniejszym tego typu narzędziem w Internecie.
Google zmienia wygląd na Dzień Ziemi 2022
Z okazji Dnia Ziemi 2022 Google przygotowało zestaw specjalnych grafik i animacji prezentujących zachodzące na świecie zmiany klimatyczne. Na stronie głównej użytkownicy i użytkowniczki wyszukiwarki mogą zobaczyć porównanie, na którym widać jak zmieniał się klimat na świecie. Zmiany klimatyczne widoczne są jak na dłoni.
Aby zaprezentować zmieniający się klimat, zespół Google wykorzystał dane wizualne pochodzące z Google Earth Timelapse i innych źródeł. Animacje pokazują, jak na przestrzeni ostatnich lat zmiany klimatyczne zmieniły wygląd popularnych miejsc na Ziemi.
Z okazji Dnia Ziemi 2022 wyszukiwarka Google prezentuje zmieniający się klimat i jego skutki w czterech miejscach na świecie:
- topnienie lodu na szczycie góry Kilimandżaro w Tanzanii;
- topniejące lodowce w Sermersooq na Grenlandii;
- wybielanie raf koralowych w pobliżu Lizard Island w Australii;
- wycinka lasów w Parku Narodowym Harzu w Niemczech.
Skąd się biorą zmiany klimatyczne?
Powodem, dla którego zmiany klimatyczne występują na świecie są przede wszystkim emisje gazów powodujące efekt cieplarniany i globalne ocieplenie. Wiele z tych gazów występuje naturalnie w środowisku, jednak działalność człowieka, szczególnie gałęź przemysłu, powoduje zwiększenie ich emisji do atmosfery.
Zobacz również:
Działalność człowieka wpływa na zwiększenie obecności następujących gazów cieplarnianych:
- dwutlenku węgla (CO2)
- metanu
- podtlenku azotu
- fluorowanych gazów cieplarnianych.
W największym stopniu do globalnego ocieplenia (a przez to i zmian klimatycznych) przyczynia się dwutlenek węgla. Do 2020 r. jego stężenie w atmosferze wzrosło do 48 proc. powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Emisje dwutlenku węgla przyczyniające się do zmian klimatycznych powstają w wyniku spalania paliw kopalnych (węgla, ropy i gazu). Negatywnie na klimat działa też wycinanie lasów (wylesianie), bo drzewa pochłaniają CO2 z atmosfery. Ich wycinka przyczynia się zatem do efektu cieplarnianego. Z kolei emisje metanu i tlenków azotu generowane są z hodowli zwierząt gospodarskich oraz z powodu wykorzystywania nawozów azotowych.