Drzewa zamieniły się w baleriny. Niezwykłe zjawisko uchwycone za oceanem
Amerykański fotograf uchwycił niesamowicie wyglądające formy lodowe na drzewach. Wygląda to tak, jakby natura przygotowywała się do przedstawienia baletowego.
Niska temperatura w trakcie zimy powoduje, że woda zamarza, tworząc niezwykłe formy lodowe. Wystarczy przypomnieć sobie oszronione szyby, malowniczo zwisające sople (niektóre naprawdę dużych rozmiarów) czy płynące rzekami placki śryżu.
USA. Drzewa zamieniły się w baleriny
Pewien amerykański fotograf mieszkający w Greenbrier w stanie Arkansas w Stanach Zjednoczonych udostępnił niezwykłe zdjęcia. Widać na nich niecodziennie przyozdobione drzewa. Wyglądają, jakby wszystkie miały założone spódniczki baletowe tutu i to z wyjątkowo ozdobnymi frędzlami czy chwostami.
Pogodynka z amerykańskiej telewizji, która pokazała je na swoim profilu w mediach społecznościowych, określiła je jako spódniczki hula lub lodowe dzwonki.
"Wyglądają jak lampy z frędzlami", "Czegoś tak pięknego jeszcze nie widziałam", "Mam 77 lat i nigdy nie widziałam czegoś tak fantastycznego! Takie urocze i pełne gracji", "Jestem już starszy i nigdy o nich nie słyszałem! Fascynujące!", to tylko pierwsze z ponad 1,5 komentarzy, które pojawiły się pod postem.
Cześć komentujących również miała skojarzenia z baletem. "Niesamowite! Drzewa wyglądają, jakby były gotowe na scenę baletową w swoich pięknych spódniczkach!", czy "Piękne lodowe baleriny. Disney mógłby włączyć ten obraz do swojego kolejnego filmu".
Lodowe spódniczki wokół drzew. Jak powstały?
Aby powstały te niezwykle malownicze formy, drzewo musi być blisko wody. W okresie zimowym jej wierzchnia warstwa zamarza. Gdy dzieje się to podczas wysokiego stanu wód, tworzy się pokrywa lodowa na pewnej wysokości. Gdy woda opadnie, część zamarzniętej tafli lodu zostaje przyczepiona do drzew.
Na udostępnionych zdjęciach widzimy zaledwie pojedyncze pierścienie przyczepione do drzew na niewielkiej wysokości. Znacznie rzadziej można spotkać kilka pierścieni umieszczonych na różnych poziomach. Mimo wszystko ich malownicza forma sprawia, że widok zachwyca.
Choć niektóre zjawiska czy formy spotykane w przyrodzie są dla nas niedostępne na co dzień (np. ze względu na szerokość geograficzną), to warto czasem na spacer wziąć ze sobą aparat. Być może uda się uchwycić tak piękną formę.
Idealnym przykładem mogą być Suwałki, a dokładnie jedno z okolicznych jezior. W wyniku wystąpienia silnych mrozów, na jednym z jezior Pojezierza Suwalskiego można było zobaczyć lodowe kwiaty - zjawisko bardziej charakterystyczne dla obszarów polarnych.