Do jeleni wschodnich, jenotów i szopów będzie można strzelać cały rok

Na terenie Polski mają zostać zniesione okresy ochronne na jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka. Wynika to z wykreślenia ich z listy gatunków zwierząt łownych. Zaliczane będą one teraz jako obce gatunki inwazyjne.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Na stronach RCL w piątek opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Do tych zwierząt będzie można strzelać cały rok. Nowe wytyczne

W uzasadnieniu wyjaśniono, że w nowych przepisach uchyla się okresy ochronne dla:

  • jelenia sika,
  • jenota,
  • szopa pracza,
  • piżmaka.

Wiąże się to z wykreśleniem tych gatunków z listy zwierząt łownych. Na podstawie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych - jeleń sika, jenot, szop pracz i piżmak zostały zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii lub dla Polski.

Reklama

"Powinny one utracić status zwierząt łownych. Tym samym dla wskazanych powyżej gatunków zwierząt (...) nie obowiązują okresy ochronne określone w zmienianym rozporządzeniu" - wskazano w uzasadnieniu. Projekt przewiduje ponadto zniesienie okresu ochronnego na norkę amerykańską.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szop pracz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy