Długi weekend w górach. Uwaga na trudne warunki

Długi weekend w górach będzie stał pod znakiem niepewnych i niekiedy trudnych warunków górskich. Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę zmieniające się prognozy, a bez przygotowania lepiej zrezygnować z wysokogórskiej trasy - radzą eksperci IMGW.

Mimo przewidywanych opadów śniegu w Tatrach w długi weekend będą bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Za to na naśnieżanych stokach w obszarach podgórskich śnieg powinien się utrzymać - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

"W długi weekend w górach będzie padał śnieg, wiec można by się spodziewać, że poprawią się warunki do uprawiania turystyki. Niestety tak nie będzie" - mówił Walijewski.

Trudne warunki na szlaku

Jak wyjaśnił, mimo że w Tatrach na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu sięga 50 cm, to jednak jest on bardzo mocno zmrożony. W wyniku topnienia, a następnie zamarzania powstała niebezpieczna skorupa, z którą nie będzie wiązał się świeży śnieg. Dlatego warunki do chodzenia po górach będą bardzo trudne.

Reklama

"Bez odpowiedniego przygotowania i wyposażenia nie należy w ogóle się wybierać na górskie szlaki" - przestrzegł rzecznik IMGW.

Zobacz też: Świadkowie tragedii w Karkonoszach. "Tego widoku nie da się zapomnieć"                                        

Natomiast narciarze będą mieli więcej szczęścia. "Jest szansa, że temperatura w obszarach podgórskich będzie w nocy ujemna, a w dzień delikatnie na plusie: 1-2 st. Na naśnieżanych stokach powinna się utrzymać nawierzchnia pozwalająca na szusowanie" - powiedział Walijewski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: góry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy