Diugonie wymarły w Chinach. Krewni syren pokonani przez człowieka

Naukowcy uznali diugonie, czyli spore ssaki morskie przypominające wyglądem manaty, za funkcjonalnie wymarłe w Chinach. Oznacza to, że osobniki, które pozostały przy życiu, nie są zdolne do reprodukcji, a gatunek wkrótce całkowicie zniknie z Państwa Środka. To wynik działalności człowieka.

Diugoni nie zobaczymy już w Chinach
Diugoni nie zobaczymy już w ChinachJulien WillemWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził zakrojone na szeroką skalę wywiady z użytkownikami zasobów morskich w czterech chińskich prowincjach i przeanalizował wszystkie dostępne dane historyczne dotyczące przeszłego rozmieszczenia diugonów na chińskich wodach.

Okazało się, że zaledwie pięć procent wszystkich respondentów miało styczność ze wspomnianymi zwierzętami, a ostatni raz miało to miejsce średnio aż 23 lata temu. Co więcej, po 2008 roku nie odnotowano potwierdzonego dokumentacją wystąpienia diugonów w Chinach.

W oparciu między innymi o rzeczone ustalenia badacze stwierdzili, że w ostatnich dziesięcioleciach diugonie doświadczyły gwałtownego załamania populacji i uznano je za funkcjonalnie wymarłe w Chinach.

- Prawdopodobne zniknięcie diugonia w Chinach jest druzgocącą stratą - powiedział Samuel Turvey z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, współautor badania.

- Diugoń jest smutnym przykładem tego, co dzieje się ze środowiskiem morskim, w którym rośnie ingerencja człowieka - stwierdziła Kristina Gjerde z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody na łamach BBC.

Czym są diugonie?

Diugonie, nazywane także piersiopławkami, są jedyny żyjącymi na naszej planecie roślinożernymi ssakami morskimi. Osiągają one do trzech metrów długości oraz ważą maksymalnie około 400 kilogramów. Ich najbliższymi żyjącymi krewnymi są manaty, które również zmagają się z niszczycielską działalnością człowieka.

Na szczęście diugonie możemy jeszcze spotkać na terenie innych krajów, dzięki czemu ten narażony na wyginięcie gatunek ma szansę przetrwać. Co ciekawe, do rodziny diugoniowatych należały wymarłe już syreny morskie, które oczywiście poza charakterystycznym ogonem nie miały nic wspólnego z tymi mitologicznymi.

Na wagę marsz. Londyńskie zoo waży swoich podopiecznychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas