Czym smarować łapy psa na mróz i co robić, gdy się wyziębi? Mróz może go zabić

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Według szacunków zimą umiera najwięcej zwierząt. Te udomowione, a zwłaszcza szczenięta, kocięta, starsze psy i koty, króliki, świnki morskie, małe psy i psy o krótkiej sierści, w tym wyżły, beagle, pitbulle, rottweilery i dobermany muszą być chronione przed zimnem. Zwierzętom krótkowłosym przyda się nawet sweter lub zwierzęca peleryna. Psy posiadające podszerstek są bardziej odporne na mróz, ale to nie znaczy, że mogą spędzić całą zimę w budzie. Każdy opiekun powinien zapewnić zwierzętom schronienie przed mrozem i odpowiednie jedzenie.

Psy są narażone zimą na wyziębienie
Psy są narażone zimą na wyziębienieIan ForsythGetty Images

Jak chronić psy i koty przed mrozem?

Opiekunowie psów powinni zapewnić im w zimie możliwość przebywania w domach i mieszkaniach. W praktyce jednak tak nie jest. Jeśli zwierzę przebywa na zewnątrz, trzeba zapewnić mu konkretne warunki:

  • karmić ciepłym jedzeniem,
  • regularnie w ciągu dnia (kilka razy) zmieniać psu wodę, która zamarza, warto nalać ciepłą,
  • zapewnić psu ocieplone schronienie,
  • zapewnić psu ruch, aby mógł się poruszać i ogrzać (trzymanie psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin jest karalne!)

Czym smarować łapy psa na mróz?

Zimą najbardziej narażone na niskie temperatury i uszkodzenia, są psie łapy - lód może je ranić, a sól powodować dodatkowy ból. Buty dla psa są dostępne na rynku, ale większość zwierząt nie umie się do nich przyzwyczaić. Wówczas można smarować poduszki psa natłuszczającą maścią - radzą weterynarze.

Hipotermia u psa lub kota. Co robić?

Niezapewnienie psom - zwłaszcza tym, przebywającym na zewnątrz - może skutkować wyziębieniem, a to zagraża ich życiu. Hipotermia to najczęściej skutek długotrwałego trzymania psa na uwięzi, który ma ograniczony ruch i nie może się rozgrzać. Wyziębienie zdarza się też, gdy zwierzę ma przez długi czas mokrą sierść. Pies, który ma objawy hipotermii drży, jest apatyczny, senny i bardzo osłabiony. Średnia, normalna temp. psa wynosi ok. 38,0ºC - 39,0ºC.

Jak pomóc psu lub kotu z lekkimi objawami hipotermii*?

1. Po pierwsze trzeba umieścić zwierzę w suchym i ciepłym miejscu i osuszyć go ręcznikiem. 

2. Następnie trzeba okryć psa kocem i najlepiej delikatnie masować lub przytulić w celu rozgrzania.

3. Psu i kotu można podać ciepłą, ale nie gorącą wodę. Nie dopuszczamy do szoku termicznego, czyli np. nie zanurzamy psa w ciepłej wodzie.

*UWAGA! Jeżeli zwierzę jest skrajnie wychłodzone (poniżej 35ºC), trzeba natychmiast zawieźć je do weterynarza.

Pies na łańcuchu to widok częstszy na polskich wsiachWojciech LaskiEast News

Zimowe koty

Koty, zwłaszcza te mieszkające na wsiach, są regularnie wypuszczane na zewnątrz. Niektóre nie mają nawet zapewnionego schronienia w postaci domu ani opiekunów. Wędrujące koty są narażone na wypadki - częściej niż psy giną pod kołami samochodów, a te, które szukają ciepła, chowają się też pod maskami samochodów. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać, czy pod ich maskami nie znajduje się kot. Aby łatwo sprawdzić czy kota lub innego zwierzęcia nie ma pod maską, należy energicznie uderzyć w maskę samochodu przed uruchomieniem silnika.

W zimie zagrożone są też jeże, wiewiórki czy nietoperze. Zwierzęta te trafiają często do klinik z powodu wychłodzenia lub chorób. Udomowione gryzonie takie jak szczury, świnki morskie, króliki i chomiki są wrażliwe na chłód. Pomimo że często zwierzęta hoduje się w klatkach na zewnątrz, warto zrezygnować z tej metody zimą.

Jak pomagać jeżom w zimie?Czysta PolskaProgram Czysta Polska