Brytyjczycy pokochali bobry. Gryzonie będą chronione

Brytyjskie bobry mogą odetchnąć z ulgą. Od października znajdą się pod szczególną ochroną tamtejszego prawa. Zgodnie z nową ustawą, celowe chwytanie, zabijanie, nękanie lub ranienie bobrów w Anglii lub uszkadzanie miejsc, w których zwierzęta rozmnażają się i odpoczywają będzie przestępstwem.

Dobra wiadomość dla brytyjskich bobrów. Już wkrótce zwierzęta będą ściśle chronione przez prawo
Dobra wiadomość dla brytyjskich bobrów. Już wkrótce zwierzęta będą ściśle chronione przez prawo123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

400 lat temu bobry na Wyspach Brytyjskich zostały zupełnie wytrzebione. Ale dzięki wysiłkom przyrodników mają się o wiele lepiej. Od czasu pierwszego wypuszczenia na wolność bobrów w Szkocji w 2009 r., gryzonie poczuły się na Wyspach na tyle dobrze, że w 2014 r. widywano je już w angielskim Devon. W samej Anglii i Walii znanych jest już 20 populacji, w tym w hrabstwach Cheshire, Derbyshire, Dorset, Essex i Powys.

Bobry w Wielkiej Brytanii będą pod ochroną

19 lipca brytyjski rząd opublikował ustawę, zgodnie z którą te populacje znajdą się pod wyjątkową ochroną. Ustawa nie tylko zabrania krzywdzenia czy nękania zwierząt, ale też, po raz pierwszy od stuleci, uznaje bobry za "rodzimy gatunek", a nie, jak do tej pory, "gatunek utracony". Wypuszczanie na wolność kolejnych zwierząt będzie jednak wciąż wymagało specjalnego pozwolenia.

"Z zadowoleniem przyjmujemy ten kamień milowy i przypominamy rządowi, że system licencjonowania powinien być rozsądny i pragmatyczny. Niezbędny naszym krajobrazom powrót bobrów powinien wspierać naszych właścicieli ziemskich" - mówi Ali Morse z The Wildlife Trusts, organizacji non-profit.

Dlaczego bobry są dobre dla środowiska?

Departament środowiska ma jesienią określić zasady, na jakich będzie można wypuszczać na wolność kolejne grupy gryzoni. Plan został zapoczątkowany przez ustępującego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Ekolodzy twierdzą, że bobry stanowią jeden z gatunków kluczowych w europejskim środowisku i nazywają je "inżynierami ekosystemów", gdyż ich siedliska tworzą warunki do rozmnażania się dla innych zwierząt, w tym płazów i bezkręgowców.

Bobrze żeremia wpływają też pozytywnie na jakość wody i zmniejszają ryzyko powodziowe, ponieważ spowalniają tempo przepływu wody w rzekach. Pilotażowy projekt osiedlania bobrów na rzece Otter w południowo-zachodniej Anglii wykazał, według rządu, że bobry przyniosły "bogactwo korzyści dla lokalnej ekologii".
Zobacz także: Śnięte ryby i martwe bobry w skażonej Odrze. Woda jest groźna dla ludzi

Rolnik z Iraku gwiazdą internetu. Uczy jak prowadzić gospodarstwoAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas