Bociany nie chcą wracać do Polski. Co je zatrzymało?
Bociany przedłużyły sobie wakacje w ciepłych krajach. Wszystko wskazuje na to, że zwierzęta nie kwapią się wracać do Polski. Choć w kalendarzu już wiosna, większość ptaków dalej wygrzewa się w Afryce. Kiedy wrócą i co je zatrzymało?
Gdy bocian wraca do swojego gniazda, wydaje z siebie bardzo charakterystyczny klekot, by zasygnalizować, że zaczyna panować na swoim terenie. W tym roku słyszymy ich jednak o wiele mniej.
Poznańscy ornitolodzy, którzy obserwują bociany wyposażone w nadajniki, donoszą, że większość z nich jest wciąż w Tanzanii czy na południu Sudanu. Na 130 nadajników, ponad setka wciąż jest w Afryce. Wszystko wskazuje na to, że główna frakcja przyleci dopiero na Wielkanoc, co wprawia w zdumienie nawet specjalistów.
Co zatrzymało bociany?
Zazwyczaj główna fala bocianich powrotów kumulowała się z końcem marca i początkiem kwietnia. To dlatego powstało porzekadło ludowe "na Józefa świętego (19 marca) przylatują ptaki jego" oraz bocian stał się symbolem wiosny, która rozpoczyna się 21 marca.
Naukowcy przedstawili dwa możliwe wyjaśnienia tej sytuacji. Albo ptaki zatrzymały się w Afryce przez dostatek pożywienia, albo mają problemy z odnalezieniem tzw. kominów powietrznych, które są im niezbędne do latania.
Jeśli mówimy, że ptaki latają jak samoloty, to bocian lata jak szybowiec, a do szybowania potrzeba ciepłych kominów powietrznych. Jednak one nie zawsze się wytwarzają. W efekcie nie ma tzw. wiatru w ogon -jest raczej wiatr w oczy.
Bociany czarne
Hipotezę naukowców potwierdza przylot bocianów czarnych, które zazwyczaj przylatywały dwa tygodnie po bocianach białych. W tym roku są szybsze.
Ptak ten jest mniejszy i nie potrzebuje do latania kominów powietrznych.
Zdaniem ornitologów z Poznania kumulacja bocianich przylotów powinna nastąpić w okolicach świąt Wielkanocnych.
Jednak zdaniem Ireneusza Kaługa z Grupy Ekologicznej wniosku naukowców są zbyt pochopne. Jego zdaniem 130 nadajników nie oddaje trendów całej zimującej populacji.
Deccoria poleca | Jak usunąć pień po ściętym drzewie i co z nim zrobić?