Bielik olbrzymi pojawił się w USA. "To jak słoń w Skandynawii"

Obserwatorzy ptaków w Massachusetts otrzymali wczesny prezent świąteczny w postaci niezwykle rzadkiej obserwacji. Dostrzegli oni bielika olbrzymiego, który pochodzi z innego kontynentu - Azji, oddalonej o prawie o 8 tys. km.

Ten Bielik Olbrzymi już kilka razy zadziwił naukowców swoją obecnością w Ameryce Północnej.
Ten Bielik Olbrzymi już kilka razy zadziwił naukowców swoją obecnością w Ameryce Północnej.Massachusetts Division of Fisheries & Wildlife/David Ennis

Bieliki olbrzymie są rodzime dla Półwyspu Kamczatka w dalekiej Rosji. Widuje się je także w Japonii, Chinach i Korei. Szacuje się, że pozostało tylko ok. 5 tys. osobników tego gatunki, w tym ten jeden, który w jakiś sposób przedostał się do stanu Massachusetts.

Bieliki Olbrzymie należą do najcięższych orłów na świecie - ważą od 5 do 9 kg i mają rozpiętość skrzydeł do 2,5 metra.

Jak słoń w Skandynawii

Są one dość łatwe do zidentyfikowania ze względu na ich jasnopomarańczowy dziób i charakterystyczne skrzydła z białymi zakończeniami.

Najciekawsze w tej obserwacji jest jednak to, że ptak ten jest prawdopodobnie tym samym osobnikiem, który został zauważony w zeszłym miesiącu, kiedy latał nad terenem wschodniej Kanady. "Wiedziałem dokładnie, co to było, natychmiast" - stwierdził wtedy Phil Taylor, biolog i ekspert w dziedzinie migracji ptaków, w rozmowie z dziennikiem "New York Times". "Nie mogłem w to uwierzyć. Coś takiego jest po prostu jedno na milion" - mówił. Badacz podkreślił, że to tak, jakby "słoń przeniósł się z Afryki do Skandynawii".

Ptak ten prawdopodobnie został również zauważony nawet na daleko wysuniętej na północ Alasce, jeszcze w 2020 r.

Źródło: Science Alert, New York Times

mcz

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas