​Babyboom w warszawskim zoo! Urodziła się antylopa bongo

To kolejne narodziny w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Młode nie ma jeszcze nadanego imienia.

Mała antylopa bongo
Mała antylopa bongoMarcin Jezierski, Wolontariusz Warszawskiegomateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Antylopka przyszła na świat 15 czerwca. Jest przyrodnią siostrą urodzonej dwa miesiące temu Molly. Rodzicami są Franek, który tatą został po raz drugi i Walkiria, zwana też Walą. Opiekunowie w Zoo chwalą samicę za niezwykle silny instynkt macierzyński.

"Przy malutkiej córeczce jest bardzo czujna i dba o to, by nikt niepotrzebnie nie zakłócał jej spokoju" - napisali. Wala na czas porodu została oddzielona od reszty stada na cały dzień. W spokoju, po kilku godzinach urodziła zdrową córeczkę. "O godzinie 20.00 z minutami przywitaliśmy piękną, zdrową i silną dziewczynkę" - pochwalili się opiekunowie. Mama natychmiast wyczyściła maleństwo, które już po chwili wstało i napiło się mleka.

Maleńka antylopa nie ma jeszcze imienia. Jak zwykle wybiorą je mieszkańcy w konkursie ogłoszonym przez Zoo.

Marcin Jezierski, Wolontariusz Warszawskiegomateriały prasowe

Bongo leśne to największa spośród afrykańskich leśnych antylop. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w naturze na całym świecie żyje jedynie około 80 osobników. Zamieszkuje lasy tropikalne i góry w Dolinie Konga.

Antylopa ma charakterystyczne ubarwienie. Wierzch i boki są koloru kasztanowego, brzuch i nogi - prawie czarne. Na bokach wyraźnie widać białe, pionowe paski. Jest ich 11 lub 12. Głównym pożywieniem bongo są pnącza, zioła, liście bambusu, młode gałązki krzewów, owoce, liście roślin zielnych.

Żyje od 18 do 20 lat. W ogrodach zoologicznych bongo uchodzi za gatunek trudny w hodowli.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas