Amerykanie oczekują "inwazji" cykad

Przez 17 lat ukrywały się pod ziemią. Lada dzień wyjdą z ukrycia. Chodzi o miliardy cykad. Zanim w ciągu miesiąca złożą jaja i zginą, dadzą o sobie znać głośnymi koncertami.

Cykada Brood X
Cykada Brood XWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Cykady składają jaja na drzewach i dopiero stamtąd schodzą do korzeni. Pod ziemią rozwijają się w różnym tempie. Po 13 lub 17 latach, kiedy gleba rozgrzewa się do około 18 st. Celsjusza, wykopują się i rozpoczynają gody. Lęg, na który teraz czeka wielu Amerykanów, to Brood X i pojawi się po 17 latach na wschodnim wybrzeżu USA.

Gdy zaczynają się gody, samce wydają charakterystyczne dźwięki. Ich połączone "głosy" to ponad 100 decybeli. To więcej, niż przejeżdżający motocykl. Po zapłodnieniu każda z samic składa około 600 jaj. To koniec ich cyklu życia, ponieważ po rozmnożeniu się, giną. Larwy pozostaną w ziemi przez następne 17 lat, żywiąc się sokami korzeni drzew.

Cykady pojawią się w pasie od stanów Illinois (jego największym miastem jest Chicago), Nowy Jork, Georgia i Tennessee. Teren ten obejmuje większość wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Inwazja insektów ma dotrzeć do miast, jednak największa szansa na ich zobaczenie będzie w lasach, parkach i na polach.

Podczas okresu godowego na stu metrach kwadratowych może przebywać nawet milion osobników. Choć cykady nie są dla ludzi niebezpieczne, to mogą być dokuczliwe. Dla wielu Amerykanów to pierwsze takie doświadczenie w ich życiu. Gubernator stanu Maryland Larry Hogan maj i czerwiec nazwał "miesiącami magicznych cykad".

Jednak nie wszyscy mieszkańcy USA są cykadami i ich "chórami" zachwyceni. Niektórzy, zwłaszcza ci mieszkający nieopodal lasów, ponoć wyprowadzają się na okres inwazji. Zdarza się, że letnie koncerty muzyczne są odwoływane z powodu zbyt natarczywego dźwięku owadów. W internecie pełno jest zapytań o to, jak przygotować dom i ogród na roje owadów. Niektórzy nie ukrywają swojego obrzydzenia insektami.

17-letni cykl życia cykad jest wyjątkowy, zwłaszcza, że większość zwierząt i roślin żyje w cyklu rocznym, zdeterminowanym przez zmieniającą się temperaturę i pory roku. Dlatego niepowtarzalne zjawisko uznawane jest za "naturalny cud" wschodniego USA.

Cykady wieloletnie są mniejsze od dorocznych. Mają 2-3 cm długości, czerwone i szeroko rozstawione oczy, przezroczyste skrzydła, a odwłok ubarwiony na żółto lub pomarańczowo. Zagrożenie stanowią co najwyżej dla młodych drzew, których sokami się odżywiają. Są natomiast przysmakiem dla innych zwierząt, jak ptaków, węży, wiewiórek oraz myszy, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po wylęgu, kiedy skorupki cykad są jeszcze bardzo miękkie.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas