Reklama

33°C, a krakowskie konie nadal w pracy. Absurdalny zakaz

20 lipca Miasto Kraków podało informację o zakazie postoju i przejazdu dorożek przez Rynek Główny od godziny 9:30 do 19. I rzeczywiście, konie ciągnące dorożki z turystami nie wjeżdżają na płytę Rynku przed 19, ale cały dzień kursują wokół niego, przemierzając rozgrzane ulice.

Upały w Krakowie sięgają ponad 33°C. Dlatego Miasto Kraków wydało tymczasowy zakaz postoju i wjazdu dorożek na płytę Rynku. Ogłoszono też zakaz postoju w miejscu zastępczym, jaki znajduje się przy ul. Mikołajskiej przed Bazyliką Mariacką. Jednak w zamian Miasto zaproponowało alternatywne miejsca postoju: okolice Barbakanu przy Plantach, ul. Podzamcze oraz okolice ul. Siennej.

Zakaz wjazdu na Rynek, ale nie wokół niego

Niestety zakaz poruszania się dorożek po płycie nie rozwiązuje problemu, jakim jest praca koni podczas upałów. Dorożki kursowały w dzień wprowadzenia zakazu po ulicach znajdujących się wokół Rynku i na Starym Mieście: Długiej, Grodzkiej i na Drodze Królewskiej koło Wawelu.

Reklama

Jaki sens na zezwalanie na poruszanie się zwierząt po rozgrzanej kostce brukowej i niezacienionych ulicach? Odpowiada aktywista z grupy, działającej na rzecz zakazu poruszania się konnych dorożek, "Wio z Krakowa":

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt interweniowało już w tej sprawie niespełna miesiąc wcześniej. KSOZ złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości znęcania się nad końmi dorożkarskimi i niedopełnienia obowiązków przez urzędników miejskich poprzez zmuszanie koni do pracy podczas upału i pomimo wydanych alertów meteo.

O komentarz w sprawie pracy koni podczas upałów zapytaliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Do momentu publikacji Miasto nie ustosunkowało się do poruszonej kwestii.

Co grozi koniom w upale podczas ciężkiej pracy?

W czasie upału konie muszą mieć stały dostęp do wody i lizawki z soli, ale w przypadku koni ciężko pracujących zwłaszcza w lecie,  konieczne jest podawanie elektrolitów. Konie mogą się przegrzewać, a wysoka temperatura i ogromny wysiłek fizyczny mogą prowadzić do udaru cieplnego. Może on pojawić się szczególnie wtedy, gdy zwierzę nie ma dostępu do wody i wykonuje nadmierny wysiłek fizyczny. 

Jak objawia się udar cieplny u konia? 

Zwierzę ma przyspieszony oddech, rozszerzone nozdrza i wykonuje szybkie ruchy boków ciała. Koń słabiej reaguje na bodźce, nie chce się poruszać, czasem nie może ustać na nogach. Może dojść również do kurczenia się i sztywności mięśni. Zwierzę przestaje się pocić i odmawia picia wody. W przypadku wystąpienia udaru, znaczenie ma każda minuta i należy niezwłocznie powiadomić weterynarza.Upał i ciężki wysiłek fizyczny zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na mięśniochwat, czyli jedną z najpoważniejszych chorób stwierdzanych u koni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama