21 wymarłych gatunków. Rażący alarm dla amerykańskiej przyrody

Ponad dwadzieścia amerykańskich gatunków zwierząt zostało wykreślonych z listy gatunków zagrożonych. Niestety nie dlatego, że ich sytuacja się poprawiła. Przyrodnicy stracili nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek je zobaczą.

Amerykanie muszą pogodzić się z wyginięciem 21 gatunków zwierząt, w tym 10 gatunków ptaków
Amerykanie muszą pogodzić się z wyginięciem 21 gatunków zwierząt, w tym 10 gatunków ptakówTiia MontoWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stany Zjednoczone pożegnały 21 gatunków, które od dziesięcioleci znajdowały się na granicy wyginięcia. Zwierzęta te zostały wykreślone z ustawy o gatunkach zagrożonych, ponieważ obecnie uznano je za wymarłe. Należy do nich wiele ptaków i morskich ssaków. 

Na liście znalazło się 10 ptaków, w tym klarnetnik krótkodzioby, czy hawajka samotna, a także nietoperz z wyspy Guam i dwie ryby, Gambusia z San Marcos i wariatek z Ohio. Większość ze znajdujących się na smutnej liście ptaków pochodzi z Hawajów. Dwa inne z Florydy i Guam. Za wymarłych uznano także kilka gatunków słodkowodnych małży.

Nadzieja umiera ostatnia

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich gatunków zagrożonych, dzięcioł wielkodzioby, nie został oficjalnie skreślony z listy mimo, że od dziesięcioleci nie ma żadnych potwierdzonych obserwacji tego gatunku. Stało się tak, bo grupa ornitologów stara się udowodnić, że na południu USA mogła zachować się niewielka populacja ptaka. 

Wiele z innych gatunków oficjalnie wykreślonych z listy zagrożonych także zniknęło wiele lat temu. Jednego z gatunków ptaków uznanych za wymarłe nie widziano od 1899 r. Odpowiedzialna za tworzenie listy amerykańska Służba ds. Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody (FWS) nad modyfikacją listy pracowała od 2021 r.

"Ochrona federalna nadeszła zbyt późno, aby odwrócić spadek liczebności tych gatunków. Jest to sygnał ostrzegawczy dotyczący znaczenia ochrony zagrożonych gatunków, póki będzie za późno" stwierdziła dyrektor FWS Martha Williams. "Obchodząc w tym roku 50. rocznicę obowiązywania ustawy o gatunkach zagrożonych, przypominamy sobie, że ta ustawa ma stanowić barierę na drodze do wyginięcia. Ostatecznym celem jest odbudowa tych gatunków, aby nie potrzebowały już ochrony".

Powroty z zaświatów

Kiedy gatunki są zagrożone lub wymierają, jest to rażący alarm, że ekosystem nie radzi sobie dobrze. Niektóre gatunki wymierają, ponieważ tracą swoje naturalne środowisko na skutek działalności człowieka, na przykład rozwoju miast. W innych przypadkach kryzys klimatyczny powoduje niszczycielskie zmiany, do których nie mogą się przystosować. Niektóre rośliny i zwierzęta są wypierane przez gatunki inwazyjne, które żerują na rodzimej faunie i florze lub pochłaniają jej zasoby.

Czasami jednak zdarza się, że “wymarłe" gatunki udaje się jednak odnaleźć. Oceannik maoryski, czyli niewielki morski ptak zamieszkujący wyspy na południowej półkuli, został uznany za wymarłego w 1850 r. W 2003 r. naukowcy odkryli nową, nieznaną kolonię tych ptaków. Nadal jednak są bardzo zagrożone, bo całkowita ich populacja nie przekracza 2000 osobników.

Białe złoto naukowców. Sięgają setki tysięcy lat wsteczAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas