Kot drapie po meblach? Zastosuj te naukowe metody, a problem zniknie
Według statystyk około połowa Polaków ma w domu zwierzę. Największą grupę stanowią właściciele psów, ale i posiadaczy kotów jest bardzo dużo. Problem w tym, że zwierzęta potrafią nieźle nabroić i zniszczyć meble. Jak oduczyć kota drapania po meblach? Oto kilka wskazówek popartych badaniami naukowymi.
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Veterinary Science wskazuje kilka kluczowych czynników, które wydają się mieć istotny wpływ na niechciane drapanie kota. Należą do nich m.in. obecność małych dzieci, ilość otrzymanej uwagi.
Widzimy wyraźny związek między pewnymi czynnikami środowiskowymi i behawioralnymi a wzmożonym drapaniem u kotów. W szczególności obecność dzieci w domu, a także wysoki poziom zabawy i nocna aktywność znacząco przyczyniają się do wzmożonego drapania.
Okazuje się więc, że główną przyczyną niechcianego drapania jest... stres. Jednak związek między wzmożonym drapaniem a dziećmi w domu nie jest jeszcze w pełni poznany i potrzebne są dalsze badania. Innym czynnikiem jest chęć zabawy. I wcale nie chodzi o jej brak, ale o nadmierną długość. Gdy koty bawią się przez długo, ich poziom stresu może wzrosnąć z powodu nieprzerwanej stymulacji.
Koty opisane jako agresywne lub zakłócające porządek również wykazywały wyższy poziom drapania.
Jak oduczyć kota drapania mebli?
Nie da się ukryć, że niektórych czynników sprzyjających drapaniu, jak choćby osobowość kota, czy obecność dzieci w domu nie jesteśmy w stanie wyeliminować, jednak według naukowców inne jak najbardziej można zmienić. Umieszczanie słupków do drapania w miejscach, przez które kot często przechodzi lub w pobliżu jego preferowanego miejsca odpoczynku lub stosowanie feromonów może zmniejszyć drapanie mebli przez koty.
"Zapewnienie bezpiecznych kryjówek, podwyższonych punktów obserwacyjnych i licznych możliwości zabawy może również pomóc złagodzić stres i zaangażować kota w bardziej konstruktywne aktywności" — podkreśliła prof. Demirbas.
Jeśli chodzi o zabawę, to jedną długą warto rozbić na kilka krótszych sesji naśladujących udane polowanie. Nie dość, że pozwolą utrzymać zainteresowanie zwierzęcia, to zmniejszą stres, co ostatecznie może się przełożyć na mniejsze drapanie mebli. Według badaczy mają one jeszcze jedną zaletę - wzmacniają więź pomiędzy kotami a ich opiekunami.
Naukowcy podkreślają, że to nie koniec badań. Chcą w przyszłości opracować jeszcze skuteczniejsze strategie radzenia sobie z drapaniem mebli.