Dlaczego koty się boją? Powodem może być człowiek
Koty mają swoich oddanych zwolenników, ale czasami nie odpłacają im takim samym ciepłym uczuciem. Problematyczne zachowania, takie jak agresja, czasami prowadzą do porzucania zwierząt. Ale dotąd brakowało badań na temat tego, skąd biorą się kocie problemy.
"Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie czynniki wiążą się z problematycznymi zachowaniami kotów, takimi jak lękliwość czy agresja w stosunku do ludzi" - mówi Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach i Centrum Badawczego Folkhälsan. Badacze przeprowadzili więc wśród właścicieli kotów ankietę zawierającą ponad 120 pytań dotyczących ich cech charakteru.
Kot reaguje strachem? Oto powód
W wielu przypadkach badani stwierdzali, że ich koty reagują strachem na obcych ludzi, nagłe odgłosy czy zmiany zachodzące w domu. Agresja wobec ludzi obejmowała drapanie lub próby gryzienia nawet wtedy, gdy kotem zajmował się właściciel, np. podczas czesania zwierzęcia. W niektórych przypadkach dochodziło do samookaleczania zwierząt poprzez wyrywanie włosów zębami lub przez nadmierne lizanie.
"Zbadaliśmy związek między tymi problematycznymi cechami behawioralnymi i osobowościowymi a prawie 30 czynnikami behawioralnymi, środowiskowymi i biologicznymi. Ustaliliśmy, że strach ściśle wiąże się z socjalizacją kotów. Te z nich, które przed 12 tygodniem życia miały bardzo ograniczony kontakt z nieznanymi im dorosłymi i dziećmi lub nie miały go wcale były bardziej lękliwe niż koty, które spotykały się z nieznajomymi co tydzień lub codziennie. Strachliwe koty miały też częściej problemy z agresją, samookaleczaniem czy korzystaniem z kuwety" - mówi Mikkola.
Kociaki muszą poznawać obcych ludzi
Wcześniejsze badania wykazały również, że strach może prowadzić do agresywnych zachowań, takich jak syczenie i gryzienie, jeśli kot nie widzi drogi ucieczki z przerażającej dla niego sytuacji.
Zobacz również:
"W gospodarstwach domowych z więcej niż jednym kotem było mniej agresji i strachu, ale nie możemy powiedzieć z całą pewnością, dlaczego tak jest. Być może towarzystwo innych kotów jest ważnym bodźcem dla kotów" - - mówi prof. Hannes Lohi.
"Z drugiej strony możliwe jest też, że agresywne koty częściej znajdują się w domach, gdzie nie ma innych przedstawicieli ich gatunku, bo ludzie obawiają się brać pod swój dach drugiego kota, gdy pierwszy ma problematyczny charakter" - dodaje naukowiec. Badacze planują kontynuować badania nad kocim charakterem, tym razem skupiając się na ich problemach z korzystaniem z kuwety.