Żarłacze pływają w samym centrum Polski. Wystarczyła do tego kranówka
To serce łódzkiego Orientarium. Tunel w którym żyją rekiny żarłacze i mikroorganizmy przyciąga tlumy odwiedzających Zoo w Łodzi. Kilkumetrowy poziom akwariów ciągnący się wzdłuż nowoczesnego obiektu, ma ekologiczne rozwiązania, które możemy zobaczyć w strefie oceanicznej. Zajrzała tam Nella Krysztofowicz z programu Czysta Polska w Polsat News.
To tutaj będąc w centrum kraju możemy poczuć się jak na dnie oceanu. Znajdziemy tu setki gatunków ryb pochodzących z okolic Azji Południowo Wschodniej. Wzrok przyciągają też rafy koralowe, które przenoszą nas w środek strefy oceanicznej.
Podwodny tunel o długości 23 metrów znajduje się w łódzkim Orientarium. Za jego szybami znajduje się 3 miliony litrów wody. "Całą wodę, którą tutaj mamy robimy na bazie łódzkiej kranówki, od tego mamy specjalną strefę, gdzie najpierw wodę oczyszczamy. Do takiego wody niemalże cząsteczkowej, a następnie dodając odpowiednie zestawy soli morskiej, robimy ją w takim składzie jaką mamy na styku oceanów" - opowiada Michał Gołębiowski, kierownik działu edukacji Orientarium Łódź.
Odtworzony ekosystem raf południowej Azji
W tak przygotowanej wodzie zobaczymy prawie 200 gatunków ryb i stworzony dla nich podwodny ekosystem.
"Są to różnorodne gatunki ryb ławicowe żyjące w stadach, jak i mniejsze ryby żyjące w pojedynkę, aż po gatunki ze szczytu łańcucha pokarmowego np rekiny żarłacze" - mówi Klaudia Łużniak, opiekunka strefy oceanicznej łódzkiego Orientarium.
Tunel był najbardziej wyczekiwaną atrakcją, która ściąga do Łodzi tysiące turystów. Napełnianie go wodą trwało kilka miesięcy, a teraz o wodę dla setek ryb pracownicy zoo dbają w specjalnej strefie filtracyjnej, która znajduje się w podziemiach Orientarium.
"Wzdłuż nas znajdują się filtry mechaniczne, które oczyszczają wodę ze wszystkich zanieczyszczeń mechanicznych, natomiast nad nami jest równie tyle filtrów gdzie mamy takie złoże filtracyjne, to jest filtracja biologiczna" - mówi Michał Gołębiowski.
Budowa oceanicznego akwarium zajęła około 2 lat. Zadbano tu o każdy, oceaniczny detal. Są zatem naturalne skały i wystroje zbiornika, naturalna suplementacja. Orientarium w Łodzi zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.