Co rośnie na głowie kozła? Zdeformowane poroże to częsty widok

Na głowie samca sarny można zauważyć charakterystyczne poroże. Nie wszystkie są do siebie podobne, a zwierzęta mogą poszczycić się nietypowymi nakryciami głowy. O tym, co rośnie na głowie samców sarny i dlaczego czasem bywa dziwnym tworem, opowiada Marcin Szumowski z programu Czysta Polska Polsat News.

Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje poroże
Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje porożeGerardEast News
Nietypowe poroże. Co rośnie na głowach samców sarny? Polsat NewsPolsat News

Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje poroże. Nie każdy jednak nosi na głowie jednakowe. Bywają kozły z jednym parostkiem, z baranimi rogami, korkociągami czy nawet perukami. 

Różne kształty na głowie sarny

Co się stanie, kiedy spłoszony kozioł będzie uciekał i w pędzie uderzy w drzewo lub zaczepi się o siatkę? Jego parostek może się znacznie skrzywić i wyłamać. Do deformacji sarniego poroża najczęściej dochodzi właśnie podczas urazów fizycznych. Zdarza się, że jest ono zmienione przez brak witamin.

Jeśli w fazie wzrostu zwierzęta gdzieś uderzą i przetną parostek to będzie już rósł inaczej. Takie zdeformowane poroże nazywamy myłkusowatością. A noszące je kozły myłkusami.

Zdeformowane poroże

Dr hab. Paweł Nasiadka z Instytutu Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mówi, że myłkus to określenie dla formy poroża nietypowej dla jakiegoś wzorca. Poroże, na którego łodygach znajdują się odnogi nazywane jest w słowniku leśników i myśliwych szóstakiem.

Nie zawsze myłkusowatość jest wynikiem uderzenia rosnącym porożem w drzewo lub ogrodzenie. Np. tzw. baranie rogi powoduje pasożyt zwany motylicą wątrobową. Poroże pod własnym ciężarem podczas nakładania zaczyna opadać i przypomina rogi barana hodowlanego.

Bywają też kozły noszące tzw. perukę. Mech na głowie kozła według Wacława Matyska z Polskiego Związku Łowieckiego pozostaje na niej na długo i jest to wynik uszkodzenia narządów rozrodczych.

Gdy samiec ucieka, może dojść do naruszenia porożaPiotr KamionkaEast News

Taka peruka rośnie na głowie kozła nieustannie z czasem zasłania oczy i może poważnie utrudniać życie i powodować cierpienie.  Część deformacji poroża samca sarny ma również podłoże genetyczne. Dziwne poroże może być też przyczyną braku składników mineralnych w dostępnym pokarmie. Od równowagi w życiu zwierząt zależeć będzie więc to, jaki kształt będzie mieć poroże.

Jest jednak nadzieja. Większość myłkusów w kolejnych latach nakłada jednak prawidłowe poroże uzyskując formę szóstaka. W ten sposób matka natura naprawia błędy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas