UE: Sprawiedliwość klimatyczna bez migracji

Europarlamentarzyści wezwali państwa UE do zwiększenia wysiłków na rzecz "sprawiedliwości klimatycznej", ale odrzucili uchwałę wzywającą wspólnotę do zwiększenia wsparcia na rzecz państw najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym. Przyczyną był spór o migrację.

article cover
Orlando SIERRAAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pojęcie "sprawiedliwość klimatyczna" dotyczy tego, że konsekwencje zmian klimatycznych, takie jak niszczycielskie burze czy rosnące poziomy mórz dotykają w największym stopniu społeczności, które miały najmniejszy wpływ na wywołanie zmian klimatycznych. To na przykład kraje rozwijające się czy ludy rdzenne, ale także przyszłe pokolenia.

Parlament Europejski przyjął w raport wzywający ONZ do opracowania globalnych ram prawnych na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Wezwał też Komisję Europejską do tego, by robiła więcej chroniąc prawa człowieka w kontekście zmian klimatu, na przykład tworząc listę krajów, gdzie będzie wspierać aktywistów i rdzennych mieszkańców walczących o środowisko.

- Chcemy zrobić następny krok w celu powiązania praw człowieka z niszczeniem środowiska - mówiła Maria Soraya Rodriguez Ramos, hiszpańska europosłanka, która opracowała raport.

Parlament odrzucił jednocześnie drugi raport opisujący wpływ zmian klimatycznych na kraje rozwijające się i wzywający do zwiększenia skierowanej do nich unijnej pomocy finansowej.

Kraje członkowskie już teraz łącznie przekazują najwięcej funduszy klimatycznych dla krajów rozwijających się. Pomoc jest niezbędna, bo umożliwienia im szybszą redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Raport został odrzucony niewielką przewagą głosów. Za było 255 europosłów, przeciw 269, a aż 170 wstrzymało się od głosu.

Stu europarlamentarzystów Zielonych wstrzymało się od głosu, bo wcześniej centroprawicowa EPL usunęła z raportu akapity mówiące o konieczności uznania kwestii klimatycznych za prawną podstawę przyznawania azylu.

Francuska przedstawicielka Zielonych, Caroline Roose stwierdziła, że tekst został w ten sposób zbytnio rozwodniony. - Ochrona osób zmuszonych do przesiedlenia przez klimat jest dla nas priorytetem - oznajmiła.

Więcej uchodźcach klimatycznych pisaliśmy TUTAJ. 

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas