Wygląda jak kręgosłup. Urządzenie generuje energię z fal morskich

Tanie i jednocześnie zielone źródło energii? To urządzenie przypominające wyglądem falujący kręgosłup, pozwala generować energię elektryczną z pływów i fal morskich. To jedna z technologii, które mogą dostarczać niekosztowną i ekologiczną energię.

Od ponad dziesięciu lat firma badawczo-rozwojowa Sea Wave Energy Limited (SWEL) pracowała nad projektem, który może zrewolucjonizować zieloną energetykę. Urządzenie nazwane mianem Waveline unosi się na wodzie i faluje niczym kręgi kręgosłupa. Dzięki energii płynącej z fal produkuje się energię elektryczną. 

Jak mówi SWEL, ta forma pozwala generować tanią i ekologiczną, bo nieobciążającą klimatu energię. To alternatywa dla konwencjonalnych, nieodnawialnych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Badania firmy wskazują na to, że ta forma pozwoli wytworzyć wystarczające, a nawet znaczne poziomy mocy.

Reklama

Najnowszy model wykorzystujący energię pływów i fal nosi nazwę Waveline Magnet. Urządzenie zostało już przetestowane w środowisku morskim. 

Z czego składa się falujący kręgosłup?

Waveline Magnet składa się z kilku pływających platform połączonych centralnym systemem zasilania łudząco podobnym do kręgosłupa. Modułowe urządzenie płynnie podąża za ruchem fal. Dzięki tej interakcji SWEL może regulować ilość energii, pochodzącej z fali. System waży niewiele, ale jest na tyle wytrzymały, że wytrzyma w każdym środowisku wodnym.

W optymalnych warunkach morskich pojedynczy system może generować moc 100 MW. Testy w terenie sugerują, że im większa moc fal, tym więcej energii można pozyskać. Wkrótce firma chce skomercjalizować swoją technologię. Firma ma swoje siedziby na Cyprze i w Wielkiej Brytanii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fale | energia pływów | zielona energia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama