Nobliści i naukowcy apelują do Olafa Scholza. Chodzi o elektrownie jądrowe
Rząd Niemiec zaplanował na sobotę, 15 kwietnia zamknięcie ostatnich trzech elektrowni jądrowych w kraju. Sprzeciwiają się temu laureaci Nagrody Nobla i wybitni naukowcy, którzy skierowali list do kanclerza Olafa Scholza. Proszą w nim, aby nie zamykał elektrowni. Atom może pomóc z kryzysem klimatycznym i kryzysem energetycznym - argumentują.
"Wzywamy pana do kontynuowania eksploatacji ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych" - piszą naukowcy w liście do kanclerza Olafa Scholza. Rząd Niemiec planuje w sobotę, 15 kwietnia wyłączyć trzy ostatnie działające elektrownie jądrowe w kraju.
Niemcy wyłączą elektrownie jądrowe. To ogromne straty
W 2022 r. elektrownie jądrowe Emsland, Isar II i Neckarwestheim II dostarczyły łącznie 32,7 miliarda kilowatogodzin niskoemisyjnej energii elektrycznej. Te trzy elektrownie mogą zaopatrywać w energię elektryczną ponad 10 mln, czyli jedną czwartą, niemieckich gospodarstw domowych - argumentują naukowcy i nobliści.
Wśród sygnatariuszy listu są m.in. prof. Klaus von Klitzing, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1985 r. oraz prof. Steven Chu, laureat tej samej nagrody w 1997 r. Pod listem podpisał się także Polak - prof. Szymon Malinowski, badacz klimatu z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak dodają naukowcy, wynikająca z przedłużenia pracy elektrowni jądrowych redukcja ilości energii elektrycznej potrzebnej z elektrowni węglowych "mogłaby zaoszczędzić do 30 mln ton CO2 rocznie".
Naukowcy zabiegają o elektrownie jądrowe w Niemczech. Co zrobi Olaf Scholz?
"W przeszłości inne kraje europejskie również realizowały plany zmniejszenia swoich mocy wytwórczych w energetyce jądrowej. W ostatnich latach wiele z tych krajów zajęło jednak odmienne stanowisko wobec energetyki jądrowej ze względu na rosnące koszty energii, które nasiliły się w wyniku ostatniej utraty dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Między innymi Francja, Wielka Brytania, Polska, Czechy i Holandia planują budowę nowych elektrowni jądrowych lub już to robią, a Belgia i Szwajcaria starają się o przedłużenie licencji na eksploatację swoich elektrowni" - czytamy w liście.
"W interesie obywateli Niemiec, Europy i świata, wzywamy Pana do ponownego rozważenia niemieckich planów wycofania się z energii jądrowej i wykorzystania pozostałych niemieckich elektrowni jądrowych w celu złagodzenia kryzysu energetycznego i pomocy w osiągnięciu niemieckich celów klimatycznych" - apelują naukowcy i nobliści.