Reklama

Niemcy chcą włączać elektrownie węglowe jeśli zabraknie gazu

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck chce przygotować kraj na ewentualne odcięcie gazu przez Rosję, zwiększając liczbę rezerwowych elektrowni węglowych. Projekt odpowiedniej ustawy jest obecnie omawiany przez rząd Niemiec - podaje agencja dpa.

 Wyłączone elektrownie węglowe zostaną ponownie uruchomione w celu produkcji energii elektrycznej, jeśli zaistnieje ryzyko niedoboru gazu w Niemczech lub zabraknie gazu - zapowiedziało we wtorek niemieckie ministerstwo gospodarki.

Według projektu Habeck powinien móc podjąć decyzję o wykorzystaniu rezerwowych elektrowni w porozumieniu z niektórymi ministrami - taką możliwość dadzą mu proponowane zmiany w prawie.

W Niemczech awaryjnie uruchomią elektrownie na węgiel

Do rezerwy trafią elektrownie zakwalifikowane przez federalną Agencję ds. Sieci. Takie elektrownie węglowe, które trafią do systemu, muszą być utrzymywane w stanie umożliwiającym stałe funkcjonowanie na rynku energii elektrycznej.

Reklama

Według projektu do rezerwy mogą też zostać włączone zamknięte elektrownie zasilane węglem brunatnym. W przeciwieństwie do importowanego węgla kamiennego, surowiec ten jest wydobywany w Niemczech.

Czytaj także: Niemcy nie osiągną celów klimatycznych na kolejne dwa lata

Niemcy chcą odejść od węgla i gazu

Jak podaje federalne ministerstwo gospodarki, w ubiegłym roku gaz posłużył do produkcji 15 proc. energii elektrycznej w Niemczech. Od tego czasu jednak odsetek ten prawdopodobnie wciąż się zmniejsza.

Niemcy, w ramach działań klimatycznych, chcą "w niedalekiej przyszłości" odejść od energetyki węglowej. Według projektu ustawy, wycofanie się Niemiec z węgla ma nastąpić do 2030 roku. Pięć lat później kraj ma produkować energię prawie wyłącznie z odnawialnych źródeł.

"Regulacje dotyczące krótkotrwałego uruchamiania elektrowni węglowych mają posłużyć jako pomost na okres przejściowy, by pomóc Niemcom odejść od importu rosyjskiego gazu" - informuje agencja dpa i podkreśla, że przepisy dotyczące ewentualnego wykorzystania elektrowni węglowych do wytwarzania energii elektrycznej są ograniczone do 31 marca 2024 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Robert Habeck | Niemcy | elektrownie węglowe | gaz | Olaf Scholz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy