Jedzenie jak używki. Dzieci i dorośli są uzależnieni od niezdrowej żywności
Nie tylko popularne używki mogą wyrządzać szkody w organizmie. Działanie podobne do skutków nadużywania alkoholu czy nikotyny może mieć także długotrwale stosowana i niezdrowa dieta. Nowe badanie wskazuje, że ponad 10 proc. dzieci i dorosłych jest uzależnionych od wysokoprzetworzonego jedzenia.
Według ekspertów ds. żywienia coraz bardziej dostrzegalne są niepokojące zaburzenia dotyczące jedzenia. Część populacji może cierpieć z powodu nadużywania szeroko dostępnego wysoko-, a nawet ultraprzetworzonego jedzenia. Jest ono dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Niedawne badanie udowadnia i potwierdza, że konsekwencje uzależnienia od tego typu żywności mogą objawiać się później w formie licznych dolegliwości i chorób.
Niezdrowe jedzenie
Gazowane i syntetycznie słodzone napoje, a także przygotowane i przetworzone posiłki mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na otyłość, nowotwory i choroby serca - od dawna alarmują lekarze.
Co więcej, uzależnienie od wysokoprzetworzonego jedzenia może objawiać się skutkami podobnymi do tych przy nawykowym spożyciu używek (papierosy, alkohol, itp.). Skutkami takiego nadużycia może być niepohamowany apetyt, objawy odstawienia "ulubionego" jedzenia, brak kontroli nad ilością i jakością spożywanego jedzenia oraz ciągłe dojadanie pomimo widocznych, negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą niezdrowe objadanie się.
Skutkami takich praktyk może być otyłość lub pogarszający się stan zdrowia fizycznego i psychicznego.
Badacze wskazują, że około 14 proc. dorosłych i 12 proc. dzieci jest być może uzależnionych od ultraprzetworzonej żywności. Z tego powodu Ashley Gearhardt, profesor psychologii na Uniwersytecie Michigan wnioskuje o uznanie niektórych mocno przetworzonych produktów spożywczych za substancje uzależniające. Badacze potwierdzają, że uzależniające wysokoprzetworzone wywołuje podobny efekt w mózgu jak spożywanie nikotyny i alkoholu.
Badacze dodają, że dodatki do żywności również uatrakcyjniają smak potraw i nie uzależniają, ale mogą zwiększać podatność na spożywanie niezdrowej żywności. Negatywne skutki można bowiem odczuć po spożyciu zbyt dużej ilości węglowodanów lub tłuszczu oraz równoczesnym brakiem równowagi zjadania białka.
Według badaczki Ashley Gearhardt, urozmaicanie diety będzie mieć ogromny wpływ na poprawę stanu zdrowia wielu ludzi na świecie.
Spożywanie nadmiernej ilości tzw. śmieciowego jedzenia prowadzi do uniewrażliwienia ośrodków przyjemności w mózgu. W efekcie spożywa się jeszcze więcej "pustego" jedzenia, aby poczuć przyjemność . Równolegle z powodu przejedzenia ludziom może brakować energii na zdrowe praktyki, takie jak sport i aktywność fizyczna.