Gaz i atom jednak będą wspierane przez Unię. Parlament zadecydował

Posłowie europarlamentu zagłosowali w środę za tym, aby uznać elektrownie gazowe i jądrowe za zielone źródła energii. Część polityków chciała wyłączenia tych paliw z tzw. taksonomii, twierdząc, że będą one przeszkadzać w osiągnięciu celów klimatycznych.

Gaz i atom zostały uznane przez europosłów za "zielone" źródła energii. Co to oznacza?
Gaz i atom zostały uznane przez europosłów za "zielone" źródła energii. Co to oznacza?Unsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wynik głosowania Parlamentu Europejskiego oznacza, że uznanie gazu i atomu w taksonomii prawdopodobnie zostanie wkrótce przekute w ogólne prawo. Przepisy sprawią, że od 2023 roku inwestycje w nowe elektrownie gazowe i jądrowe będą uważane za "zielone", a więc będzie można na nie uzyskać pieniądze z Unii.

Parlament Europejski za uznaniem gazu i atomu za zielone

Spośród 639 europosłów i posłanek, 328 sprzeciwiło się wnioskowi o zablokowanie dofinansowania dla gazu i atomu. Spotkało się to z pozytywną reakcją m.in. Komisji Europejskiej.

Jak jednak podkreśliła Mairead McGuiness, komisarz ds. stabilności finansowej, tego typu inwestycje potrzebują surowych kryteriów. Mogą okazać się one niezbędne w procesie transformacji energetycznej, szczególnie biorąc pod uwagę niepewność dostaw energii spowodowanych wojną w Ukrainie.

Uznanie gazu i atomu za zielone źródła energii wywołało niemałą burzę wśród państw UE, europosłów i inwestorów. Najwięcej kontrowersji wzbudził gaz, który jest mniej emisyjny niż węgiel, ale to nadal paliwo kopalne.

Energia jądrowa jest bezemisyjna, ale podczas jej produkcji powstają odpady promieniotwórcze. Jej zwolennicy, tacy jak Francja, wskazywali, że elektrownie atomowe są niezbędne, aby osiągnąć cele klimatyczne. Z kolei ich przeciwnicy obawiają się problemów z zagospodarowaniem radioaktywnych odpadów.

Sprawa skończy się w sądzie?

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że wynik głosowania oznacza wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i będzie także pozytywnym krokiem ku zmniejszeniu emisji z energetyki. "Utrzymamy kurs do neutralności klimatycznej w 2050 roku" - zapowiedział polityk.

Z kolei Luksemburg i Austria - kraje, które sprzeciwiają się atomowi i uznaniu gazu za "zielony" - zapowiedziały, że skierują nowe przepisy do sądu. Krytycznie na ich tematy wypowiadają się także organizacje ekologiczne takie jak Greenpeace.

Minister energii i klimatu Wlk. Brytanii: Atom jest dobrym rozwiązaniem dla EuropyPolsat News

Źródła: Interia Zielona, Reuters

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas