Zielona kampania Caritasu
Jednym z priorytetów pontyfikatu papieża Franciszka jest ochrona środowiska. Kampanię promującą ekologię w Polsce rozpoczął też Caritas.
Akcja Caritasu nawiązuje do "zielonej" encykliki Franciszka z 2015 r. Papież zachęca w niej do troski o wspólne dobro, jakim jest Ziemia. To pierwsze dzieło głowy kościoła rzymskokatolickiego, które skupia się wyłącznie na środowisku. Wprowadzając pojęcie ekologii integralnej, Franciszek podkreśla związek między religią, a ochroną środowiska. - Papież w Laudato si’ przypomina, że ekologia integralna wynika m. in. z naszej relacji do Boga Ojca. On daje nam do zamieszkania dom. Musimy zwrócić uwagę na to, co nam naprawdę daje szczęście, jakie mamy potrzeby. Nasze, a nie wygenerowane przez innych - mówi br. Cordian Szwarc, franciszkanin.
O grzechu ekologicznym mowa była także w dokumencie kończącym Synod amazoński w 2019 r. Franciszek mówił wówczas o "grzechu przeciwko przyszłym pokoleniom". - To odpowiedź na wyzwania stojące przed ludzkością. Naukowcy grzmią, płaczą i rozdzierają szaty nad tym, że zbliża się katastrofa. Pokazują liczby i dane, a wielu ludzi wciąż przekornie szuka innych danych - mówi br. Cordian, który jest współorganizatorem rozpoczynającej się akcji Caritasu.
Projekt "Laudato si" ma na celu promowanie ekologicznego życia, ale także tworzenia łąk i ogrodów. Caritas jest gotowy na finansowanie 120 projektów rocznie. Od namiotów z kurtkami dla potrzebujących, przez dawanie przedmiotom drugiego życia, aż po tworzenie ogrodów deszczowych. - W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dzieci dostały już mierniki jakości powietrza i zaczęły tworzyć diecezjalną mapę zanieczyszczeń. Teraz, mając te przyrządy, mogą alarmować odpowiednie jednostki, gdy pojawił problem. Z kolei w diecezji olsztyńskiej uczniowie rozkopali betonowe boisko i posadzili tam drzewa i kwiaty - opowiada br. Cordian Szwarc.
Główną myślą projektu jest ograniczenie konsumpcji, zarówno jeśli idzie o eksploatowanie surowców naturalnych, marnowanie wody, czy wyrzucanie jedzenia. - Co dostaną nasze dzieci, jeżeli żyjemy tak, jakby nie było jutra? Ziemia jest eksploatowana bez ograniczeń. Tak, jakby jej zasoby były nieskończone, a tak nie jest - mówi franciszkanin.
Do akcji można zgłosić dowolny projekt związany z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Caritas korzysta z pomocy ekspertów, którzy mogą pomóc wskazać najważniejsze związane z ekologią problemy w danej społeczności jak można je rozwiązać.