Wody Polskie pod lupą. Komisja ds. Klimatu negatywnie o gospodarce wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu pochyliła się nad budżetem na nadchodzący rok. Analizowano wydatki na energetykę, klimat i gospodarkę wodną. Wątpliwości senatorów wzbudziły kwestie związane z planem finansowym Wód Polskich oraz przychody państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu rozpatrywała m.in. ustawę budżetową na 2023 r. Chodziło o: część budżetową 22 - gospodarka wodna; 47 - energia; - 48 gospodarka złożami kopalin; 51 - klimat. Komisja rozpatrywała też plany finansowe na 2023 r. Wód Polskich oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Negatywna opinia na temat Wód Polskich

Komisja wyraziła negatywną opinię wobec części dotyczącej gospodarki wodnej oraz planu finansowanego Wód Polskich na 2023 r.

Dyrektor departamentu budżetu w Ministerstwie Infrastruktury Adam Orzechowski przekazał, że wydatki w części gospodarka wodna z budżetu państwa mają wynieść 1,5 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc. 1 mld zł ma trafić do Wód Polskich m.in. na inwestycje, ponad 300 mln zł to wkład w inwestycje współfinansowane z UE.

Jak poinformował dyrektor, plan finansowy Wód Polskich przewiduje przychody w wysokości 1,7 mld zł. Koszty związane z remontami budowli wodnych itp. to 2,5 mld zł. Na inwestycje w 2023 r. Wody Polskie mają wydać ponad 1,2 mld zł, a źródłem tych pieniędzy ma być budżet państwa, środki z UE, a także własne przychody Wód Polskich.

Komisja nie przyjęła stanowiska wobec części budżetowej dotyczącej klimatu.

Uprawnienia do emisji CO2

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że największą pozycją dochodu tej części będzie sprzedaż uprawnień do emisji CO2 w szacowanej kwocie ponad 18 mld zł. W trakcie komisji poinformowano ponadto, że całościowe wpływy ze sprzedaży uprawnień w 2022 r. wyniosły ok. 23 mld zł.

Wątpliwości senatorów dotyczyły m.in. dochodów ze sprzedaży uprawnień i tego, jak pozyskane w ten sposób środki są i będą wydatkowane.

Wydatki planowane na energię w 2023 sięgają ponad 2,5 mld zł. Pieniądze z tej części budżetowej mają być przeznaczone m.in. na realizację polskiego programu jądrowego, czy ochronę radiologiczną. Wiceminister Siarka podkreślił, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce ma pozwolić na stabilne dostawy prądu dla odbiorców w przystępnych dla nich cenach. Komisja wydała pozytywną opinię na temat tej części budżetowej.

Pozytywną opinię otrzymał też plan finansowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wiceszef NFOŚiGW Dominik Bąk poinformował, że w 2023 r. Fundusz planuje wydać prawie 12 mld zł, z czego na dotacje przeznaczonych będzie ponad 8 mld zł. Jak podkreślił wiceprezes, NFOŚiGW będzie się koncentrował na programach skierowanych do osób fizycznych, a także wspomagających transformację energetyczną. Przekazał m.in., że na program antysmogowy "Czyste Powietrze" w przyszłym roku ma zostać wydane 2,6 mld zł. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy