Sondaż: mieszkańcy Małopolski popierają działania na rzecz czystego powietrza

Prawie 90 proc. mieszkańców Małopolski wie, że jest uchwała antysmogowa, a ponad 60 proc., że trzeba wymienić stare piece.

Małopolska regularnie znajduje się na czele listy regionów w Polsce, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
Małopolska regularnie znajduje się na czele listy regionów w Polsce, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

89,2 proc. ankietowanych Małopolan wie, że sejmik przyjął uchwałę antysmogową, a 63,3 proc., że zawiera ona nakaz wymiany pozaklasowych pieców. Mieszkańcy oczekują wsparcia finansowego przy likwidacji starych palenisk oraz szybkich i częstych kontroli - wynika z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie władz województwa.

Badania zrealizowano na przełomie października i listopada 2020. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził 3 tys. wywiadów: 2,5 tys. w Małopolsce i 500 w Krakowie. Pytania dotyczyły postrzegania działań samorządu województwa w zakresie jakości powietrza i ochrony przed smogiem oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

89,2 proc. ankietowanych Małopolan wie, że sejmik przyjął uchwałę antysmogową. 59,3 proc. "raczej dobrze" a 22,4 proc. badanych "dobrze" ocenia restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony powietrza, jakie zostały wprowadzone w Krakowie i w Małopolsce.

Czego oczekują mieszkańcy w dni ze smogiem? 69,1 proc. odpowiedziało, że darmowej komunikacji, a 67 proc., że częstszych kontroli spalania odpadów. Chcą przy tym, żeby służby reagowały na sygnał o paleniu śmieci błyskawicznie: w ciągu dwóch godzin od zgłoszenia.

Mieszkańcy, jak wynika z badań oczekują od swoich gmin wsparcia przy składaniu wniosków o wymianę pieców węglowych (65 proc. badanych), a później zapewnienia dofinansowania do wyższych rachunków za ogrzewanie (72,1 proc.).

Prawie 70 proc. respondentów uważa, że w budynkach użyteczności publicznej np. w urzędach i szkołach powinna być wykorzystywana energia ze źródeł odnawialnych, a zdaniem 78,4 proc. pytanych od uzdrowisk powinno się wymagać wyższych standardów jakości powietrza niż od innych miejscowości.

Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa. Sejmik przegłosował uchwałę antysmogową 23 stycznia 2017 r. Zgodnie z nią od 1 lipca 2017 r. w całym regionie w nowych domach można montować piece do ogrzewania na paliwa stałe wyłącznie spełniające najwyższe normy emisyjne, a stare kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do 2023 r.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas