Smogowa mgła w Polsce. Jesteśmy na szczycie listy z najgorszą jakością powietrza

Początek tygodnia powitał Polaków niemiłą wiadomością. Trzy polskie miasta znalazły się w pierwszej "10" miejsc z drastycznie przekroczonymi normami powietrza. To bardzo zła nowina dla naszych płuc i innych organów.

Smog nad Wisłą, Kraków
Smog nad Wisłą, KrakówArtur Widak/NurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W poniedziałek 21 listopada w wielu polskich miastach i wsiach znacznie zostały przekroczone normy jakości powietrza. W pierwszej "10" najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie według IQ AIR znalazły się aż trzy polskie metropolie. To w dużych miastach znajduje się najwięcej urządzeń służących do pomiaru jakości powietrza.

Airly podaje, że fatalna jakość powietrza utrzymuje się co najmniej od niedzieli. Na mapie widać, jak wypadamy w zakresie zanieczyszczeń powietrza na tle Europy.

Gigantyczne stężenie pyłów zawieszonych

Kraków uplasował się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Wyprzedził m.in. jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie - Delhi w Indiach. Na 6. miejscu według analizy IQ AIR znalazła się Warszawa, a listę dziesięciu zanurzonych w smogu miast zamknął Wrocław. W Krakowie odnotowano 500 proc. dobowej normy ustalonej przez WHO dla pyłów PM2,5.

Polski Alarm Smogowy podaje, że w pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej odnotowano 1500 proc. tej samej normy.

O bardzo dużych zanieczyszczeniach co dzień informuje Polski Alarm Smogowy. PAS rozpoczął niedawno coroczną kampanię antysmogową "Zobacz, czym oddychasz". W Polskę wyjechało kilka modeli mobilnych płuc, które z czasem pokrywają się ciemnym pyłem. W tym sezonie grzewczym 2-metrowe płuca odwiedzą 63 miejsca w dziewięciu województwach.

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła surowsze standardy dotyczące jakości powietrza. W związku z ponad 4 mln przedwczesnych zgonów rocznie, naukowcy chcą poznać głębiej skład toksycznych cząstek. Pyły zawieszone obecne w powietrzu powodują różne schorzenia, w tym sercowo-naczyniowe, oddechowe i nowotwory.

"Wydarzenia": "Zobacz, czym oddychasz". W 63 lokalizacjach staną mobilne płucaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas