Rezerwaty przyrody w Sudetach zostały powiększone

Dwa znane, sudeckie rezerwaty przyrody „Śnieżnik Kłodzki” oraz „Jaskinia Niedźwiedzia” zostały powiększone. Ma to pomóc w ochronie cennych ekosystemów. Tym samym powierzchnia rezerwatów przyrody na Dolnym Śląsku zwiększy się o dodatkowe 173,48 ha oraz 130,30 ha otuliny.

Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach
Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia w SudetachStach Antkowiak/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rezerwaty przyrody „Śnieżnik Kłodzki” oraz „Jaskinia Niedźwiedzia” po zmianach będą miały częściowo wspólną granicę w obrębie północnych stoków Śnieżnika. Będą jednak nadal stanowić dwie odrębne formy przyrody z powodu zróżnicowanych celów ochrony.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia NiedźwiedziaMONKPRESSEast News

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu informuje jednak, że polskie rezerwaty wraz z czeskim „Králickým Sněžníkem” stworzą transgraniczny kompleks form ochrony Masywu Śnieżnika. Jego łączna powierzchnia wyniesie ponad 2 tys. ha.

Większe rezerwaty w celu ochrony przyrody

Powierzchnia rezerwatu „Śnieżnik Kłodzki” została powiększona o 20,13 ha. Ochronie podlegają tam m.in. zbiorowiska borów świerkowych regla górnego i torfowiska wraz ze stanowiskami rośliny z rodziny storczykowatych - listery sercowatej. „Śnieżnik Kłodzki” obejmuje obecnie obszar o powierzchni 213,19 ha. RDOŚ we Wrocławiu podaje, że aby chronić murawy i torfowiska na Śnieżniku, niedługo zmieni się plan przebiegającego tam zielonego szlaku. Ma zostać przeniesiony na stronę czeską.

Hala pod Śnieżnikiem
Hala pod ŚnieżnikiemGerardEast News

Z kolei powierzchnia rezerwatu przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia” została powiększona o 153,35 ha. Objęte rezerwatem przyrody zostaną tereny w dolinie potoku Kleśnica i zboczy góry Stromej i Śnieżnika. Jaskinia jest najdłuższą w Sudetach i posiada najbardziej zróżnicowane formy naciekowe w Polsce. W 2012 r. odkryto nowej korytarze zwane Partiami Mastodonta. Eksperci twierdzą, że jest ich jeszcze więcej.

W granicach powiększenia rezerwatu znajdują się kwaśne i żyzne buczyny, górskie bory świerkowe, cenne torfowiska zasadowe i wapienne ściany skalne ze zbiorowiskami rzadkich roślin, także tych objętych ochroną ścisłą.

Zgodnie z prawem akty podpisane przez RDOŚ we Wrocławiu wejdą w życie 17 stycznia 2023 r.

Oficjalny start największej farmy wiatrowej na ŚląskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas