Reklama

Polacy są gotowi oszczędzać energię, aby zmniejszyć zależność od Rosji

Wojna w Ukrainie spowodowała, że Polacy otwierają się na zmiany, które pomogą ograniczyć zużycie gazu i ropy naftowej z Rosji. Tak wynika z sondażu YouGov dla European Climate Foundation.

"Rośnie świadomość, że ograniczanie zużycia paliw kopalnych ma bezpośrednie przełożenie na zyski Kremla i jego zdolności do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie. Co za tym idzie, Polacy deklarują, że zmieniają swoje przyzwyczajenia bądź wyrażają gotowość ich zmiany w najbliższym czasie. Tak wynika z nowego sondażu YouGov dla European Climate Foundation" - pisze w poniedziałek "DGP".

Zielona energia to najlepszy sposób na niezależność. Nie tylko od Rosji

Reklama

Mniej zużytej energii to większa niezależność

35 proc. ankietowanych twierdzi, że aby zmniejszyć zależność od rosyjskich surowców, przykręciło termostaty. Kolejne 17 proc. jest gotowe tak zrobić już w tym roku.

Jeszcze większą popularnością - według deklaracji uczestników badania - cieszy się inna forma oszczędzania energii: chodzi o włączanie ogrzewania każdego dnia na mniejszą liczbę godzin. Mówi o tym 42 proc. respondentów, a kolejne 15 proc. jest skłonne robić tak w najbliższym czasie. W przypadku obu tych rozwiązań po 8 proc. badanych zmieniło swoje zachowania w ostatnim czasie - już po wybuchu wojny.

"Wyniki sondażu wskazują na ogromny potencjał działań związanych ze zmianą źródeł ciepła oraz inwestycjami w termomodernizację budynków. W tych obszarach relatywnie mniej osób dokonało zmian do tej pory. Na przykład poprawę ocieplenia domu, aby zużywać i marnować mniej energii na ogrzewanie, deklaruje 30 proc. badanych, ale kolejne 34 proc. deklaruje gotowość, żeby to zrobić (19 proc. jest skłonne przeprowadzić termomodernizację jeszcze w tym roku, a kolejne 15 proc. byłoby otwarte na takie przedsięwzięcie w perspektywie pięciu lat)" - czytamy.

Sondaż został przeprowadzony przez panel online na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków.

Co się stanie, jeśli UE nałoży sankcje na rosyjską ropę?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama