Oznaczenie jajek i długi kod. To jajko ściółkowe czy z wolnego wybiegu?

Większość ludzi kupuje jajka z uwagi na ich wszechstronność i możliwość wykorzystania w gotowaniu wielu potraw. Często są też nieodzownym elementem diety. Jednak mało kto wie, co oznaczają długie kody, którymi ostemplowane są ich skorupki. W jaki sposób czytać oznaczenia jajek?

Jak czytać oznaczenia jajek?
Jak czytać oznaczenia jajek?123RF/PICSEL
  • Dzięki kodom na jajkach można poznać rodzaj hodowli kur oraz region, z którego pochodzą.  
  • Oznaczenie jajek pozwala określić, czy są to jajka ściółkowe, klatkowe lub z wolnego wybiegu. 

Oznaczenie jajek – jak czytać długi kod?

Oznaczenie jajek w formie pieczątki składa się z długiego kodu, który ma formę: 0-PL-11223344. Znajdująca się na samym początku cyfra oznacza rodzaj hodowli. Wyróżniamy ich 4 rodzaje (od 0 do 3): 

  • 0 - chów ekologiczny; 
  • 1 - chów na wolnym wybiegu; 
  • 2 - chów ściółkowy; 
  • 3 - chów klatkowy. 

Drugi symbol oznacza kraj, z którego pochodzi jajko (np. PL – Polska, DE – Niemcy). Identyfikator ten ma format normy ISO 3166.

Następny ośmiocyfrowy kod to weterynaryjny numer identyfikacyjny. Jest on nadawany podmiotom odpowiedzialnym za produkcję zwierzęcą i przetwórstwo produktów pochodzenia zwierzęcego. Informuje on konsumenta o tym, że produkt pochodzi z zakładu, który spełnia określone wymagania sanitarne i jest dopuszczony na rynek europejski. 

Kod składa się z ośmiu cyfr (11223344). Co oznaczają jego poszczególne części? Weterynaryjny numer identyfikacyjny można rozszyfrować w następujący sposób: 

  • 11 - kod województwa (np. 14 - mazowieckie); 
  • 22 - kod powiatu (np. 05 - powiat grodziski); 
  • 33 - kod zakresu działalności (np. 56 - sprzedaż bezpośrednia jaj); 
  • 44 - kod firmy.

Znajomość kodów pozwala zidentyfikować, z którego regionu jest jajko, z jakiego chowu pochodzi oraz czy jest to polski produkt. Obecność takich identyfikatorów pozwala zwiększyć świadomość konsumentów i pokazać im co kupują i skąd. 

Jaja ściółkowe czy z wolnego wybiegu. Czym się charakteryzują?

Wybierając jajka wiele osób zastanawia się, w jakich warunkach są one produkowane. Często to właśnie rodzaj chowu determinuje wybór konsumenta. 

Dostępne w sklepach jajka klatkowe (oznaczone numerem 3) są najtańsze. Pochodzą z zautomatyzowanych hodowli. Obecne w nich kury są często trzymane w niehumanitarnych warunkach, ściśnięte w ciasnych klatkach. Co ciekawe, w wielu europejskich państwach planuje się odejście od chowu klatkowego. Przykładem jest Dania, która od 2035 roku całkowicie chce wykluczyć tę metodę produkcji jajek.

Jajka ściółkowe (oznaczone numerem 2) pochodzą od kur, które również są zamknięte, jednakże w dużo większych, niż klatki, pomieszczeniach. Mogą się swobodnie poruszać po powierzchni hodowlanej, która jest pokryta ściółką (stąd nazwa). 

Jajka z wolnego wybiegu (oznaczone numerem 1) pochodzą od kur, które przebywają w kurnikach. Mają one jednocześnie dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, po którym mogą się swobodnie poruszać.

Jajka ekologiczne (oznaczone numerem 0) są znoszone przez kury żyjące w gospodarstwach ekologicznych. Mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu - dziobiąc w ziemi, biegając i spacerując po okolicy. Jajka ekologiczne są najdroższym rodzajem jajek.

Czytaj też:

Podlasie. We wsi grasował jeżozwierzPolsat NewsStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas