Reklama

Fatalna jakość powietrza na Śląsku. Trzykrotnie przekroczone normy

W niedzielę 20 listopada w woj. śląskim prognozowana jest bardzo zła jakość powietrza. Regionalne służby środowiskowe informują, że najgorzej pod tym względem będzie w Zabrzu i Rybniku. Mieszkańcy tych miast otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Jak wynika z ostrzeżenia opublikowanego w niedzielę przez śląskie służby kryzysowe, na terenie objętym ryzykiem przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (powyżej 150 mikrogramów pyłu na metr sześcienny) mieszka ponad 300 tys. osób - to mieszkańcy Zabrza, Rybnika i okolic tych miast.

Dopuszczalna norma dobowego stężenia pyłu PM10 wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny. WHO obniżyła jednak niedawno poziom dopuszczalnego stężenia pyłów PM10 obniżono o 10 proc. (z 50 ug/m3 do 45 ug/m3 powietrza).

Reklama

Powodem smogu są - jak napisano w komunikacie - "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". Chodzi o zanieczyszczenia z lokalnych źródeł ciepła.

Śląski smog

Bardzo zła jakość powietrza prognozowana jest w Zabrzu i Rybniku szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych. Dolegliwości mogą odczuwać m.in. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca czy chorób układu oddechowego, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. Uważać powinny również osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19.

"Zrezygnuj ze spacerów. Jeśli możesz - zostań w domu. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń" - radzą przedstawiciele służb kryzysowych. Wskazują także, by unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz i nie zwiększać zanieczyszczenia powietrza - np. nie palić w kominku.

Ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza wydano również dla innych miejscowości woj. śląskiego, gdzie poziom pyłu zawieszonego w powietrzu może w niedzielę przekroczyć 100 mikrogramów na metr sześcienny. Chodzi o obszar zamieszkany w sumie przez ponad 4,1 mln ludzi.

Na liście miast i powiatów objętych tym ostrzeżeniem są: Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Gliwice, Żory i Jastrzębie-Zdrój, a także powiaty: częstochowski, zawierciański, myszkowski, będziński, raciborski, wodzisławski, żywiecki, bieruńsko-lędziński, rybnicki, mikołowski, gliwicki, tarnogórski, pszczyński, bielski, cieszyński, lubliniecki i kłobucki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy