Drony nad Poznaniem kontrolują jakość powietrza

Jakość powietrza w Poznaniu pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na zdarzające się palenie materiałami niedozwolonymi, miasto monitoruje, co wydobywa się z kominów.

Władze miasta podają, że w ciągu dwóch lat dron latał nad domami łącznie przez kilkaset godzin. Technologia została wykorzystana do pobierania próbek z kominów. Łącznie zebrano ich ok. 1400. Kontrole z udziałem drona odbywają się zwłaszcza popołudniami, kiedy mieszkańcy wracają do domów z pracy. Poznaniacy mierzą się często ze złą jakością powietrza. Między innymi mieszkańcy województwa wielkopolskiego otrzymują co jakiś czas ostrzeżenia RCB dotyczące złej jakości powietrza.

Kontrole spalania

Urzędnicy tłumaczą, że niektóre obszary miasta były kontrolowane kilkukrotnie, ponieważ mieszkańcy zgłaszali, że w ich okolicy dochodzi wciąż do spalania materiałów niedozwolonych. Dron latał więc częściej m.in. na osiedlach: Warszawskie, Szczepankowo, Krzyżowniki-Smochowice, ks. Skorupki oraz w rejonie Rodzinnych Ogródków Działkowych. W sumie dron monitorował obszar o powierzchni 47 km2.

Reklama

Za sprawą kontroli drona w Poznaniu wystawiono do tej pory 20 mandatów i kilka pouczeń. Urzędnicy mówią, że jakość powietrza w mieście się polepsza, wzrasta też świadomość mieszkańców.

"Patrząc statystycznie na ilość wykonywanych pomiarów oraz liczbę wykryć spalania materiałów niedozwolonych można uznać, że problem ze spalaniem odpadów na przestrzeni lat sukcesywnie maleje. Oznacza to wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców co cieszy" - podaje na oficjalnej stronie miasta Poznań, Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. 

Po krótkiej przerwie dron zacznie znów latać nad poznańskimi gospodarstwami domowymi, aby kontrolować jakość powietrza i proces spalania. Urządzenia pozwalają strażnikom ocenić, czy w danych gospodarstwie domowym są spalane śmieci. To zdaniem strażników da im podstawę do wszczęcia kontroli.

Drony kontrolowały jakość powietrza także w innych polskich miastach, m.in. Warszawie, Krakowie i Olsztynie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Poznań | zanieczyszczenia powietrza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama