Buty z węża, pijawki i aksolotl. Przemytnicy wpadli na polskiej granicy

Celnicy z Lublina poinformowali, jakie nielegalne transporty zwierząt i wyrobów zwierzęcych udało im się zatrzymać w ostatnich tygodniach. Próbowano przemycić m.in. buty ze skóry węża, pijawki, koralowiec czy wyjątkowego płaza znanego jako aksolotl.

W ostatnich tygodniach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Lublinie udaremnili przemyt kilku nielegalnych okazów. Podróżni próbowali bez pozwolenia przewieźć przez granicę aksolotla, koralowiec, pijawki, buty ze skóry węża, tabletki z wyciągiem z konika morskiego oraz kawior.

Ukrainka przemycała aksolotla, czyli salamandrę meksykańską

Pomimo regularnych ostrzeżeń ze strony Krajowej Administracji Skarbowej dotyczących ryzyka związanego z nielegalnym przemytem zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, funkcjonariusze nadal często zatrzymują osoby przemycające chronione okazy. W ostatnich tygodniach odnotowano kilka takich incydentów.

Reklama

Na przejściu drogowym w Dorohusku celnicy zatrzymali przemyt zakazanego gatunku. Niezwykły okaz przewoziła w swoim bagażu obywatelka Ukrainy. W plastikowym pudełku wypełnionym wodą podróżna wiozła... aksolotla, czyli salamandrę meksykańską.

Aksolotl to słodkowodny gatunek drapieżnego płaza. W warunkach naturalnych występuje jedynie w części jednego z meksykańskich jezior - Xochimilco. Gatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem i znajduje się pod szczególną ochroną rządu Meksyku oraz Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Kierowca autobusu chciał przemycić buty ze skóry węża

Z kolei w przestrzeni do spania innego autokaru funkcjonariusze zauważyli ciekawie wyglądające buty. Kierowca pojazdu ukrył tam kozaki ze skóry pytona siatkowego, które przewoził dla mieszkającej w Poznaniu obywatelki Ukrainy.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin zabezpieczyli z kolei skamieniały szkielet koralowca rafotwórczego, który próbowała nielegalnie przemycić do Polski kobieta wracająca z wakacji w Bułgarii. Podróżna, która kupiła koralowca w sklepie z pamiątkami, twierdziła, że nie była świadoma, iż jest to gatunek objęty ochroną.

W Hrebennem i Zosinie celnicy zabezpieczyli z kolei ponad 200 pijawek lekarskich, 600 tabletek z ekstraktem z konika morskiego oraz 37 opakowań kawioru z ryb jesiotrowatych. Ujawnienia te były wynikiem kontroli pojazdów osobowych wjeżdżających z Ukrainy.

Sprawcom opisanych wykroczeń grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przemyt | zagrożone gatunki | Wąż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy