6 szlaków pieszych w Polsce na weekend. Pomysły na letnią wycieczkę
Lato, wakacje i sprzyjająca pogoda sprawiają, że nabieramy ochoty na bliższe i dalsze wycieczki piesze. Które trasy warto wybrać, będąc na południu Polski? Największą liczbę pieszych szlaków znajdziecie w Małopolsce. Ich łączna długość wynosi aż 9 400 km, w tym 3 400 km to szlaki górskie. Wiele ciekawych tras można znaleźć na Podkarpaciu, szczególnie w Bieszczadach.
Wokół koloru szlaków narosło wiele legend. Często mówi się, że określają one stopień trudności dalej trasy, nie jest to jednak prawdą.
Przeznaczone do turystyki pieszej szlaki posiadają oznaczenia w 5 kolorach:
- Zielony - oznacza trasę prowadzącą od schroniska do schroniska, zazwyczaj jest to najdłuższa trasa
- Czerwony - wyznacza szlak główny, pozwalający na zobaczenie najciekawszych atrakcji danego regionu, z reguły jest najbardziej widokowy,
- Niebieski - jest to trasa długodystansowa, lecz nie główna
- Żółty - oznacza szlaki łącznikowe lub dojściowe, łączy się z innymi trasami
- Czarny - oznacza najkrótszą drogę (zdarza się, że jest ona również najtrudniejsza, nie jest to jednak regułą)
Oznaczenia szlaków można znaleźć na całej trasie turystycznej (mogą pojawiać się na drzewach, kamieniach lub w innych charakterystycznych, dobrze widocznych miejscach) - nie należy z nich zbaczać. Zazwyczaj obok nich znajdują się również informacje o punkcie, do którego prowadzi szlak oraz orientacyjnym czasie przejścia.
Jedną z propozycji na aktywne spędzenie czasu jest bardzo ciekawa, rekreacyjna trasa prowadząca przez Dolinę Będkowską.
Tworzy ona pętlę: Będkowice - Dolina Będkowska - Łazy - Dolina Będkowska - Będkowice o całkowitej długości 16 km. Rozpoczyna się żółtym szlakiem, który następnie przechodzi w niebieski. Teren jest płaski i w większości zalesiony, a stopień trudności niewielki. Trasa jest polecana również dla rodzin z dziećmi oraz osób o słabszej kondycji.
Oczywiście można pokonać tylko jej część, np. organizując w międzyczasie piknik i wracając tą samą drogą.
Dolina Będkowska wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczymi, historycznymi oraz geologicznymi, a przy tym jest jedną z najdłuższych i najbardziej malowniczych tras Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Jest również zadbana pod względem infrastruktury dla trustów. Oprócz przestronnego parkingu mogą oni liczyć na specjalne miejsca piknikowe, wiaty czy kosze na śmieci.
To jeden z najdłuższych i najpiękniejszych szlaków w Polsce, który przebiega aż przez dwa województwa - małopolskie i śląskie, łącząc ze sobą Kraków i Częstochowę. Całość ma prawie 170 km., większość turystów decyduje się jednak na przejście piesze tylko jednego spośród wielu odcinków.
Najbardziej atrakcyjne są te części szlaku, które prowadzą do jednego z wielu znajdujących się w tamtej okolicy zamków.
Przy Szlaku Orlich Gniazd znajdują się m.in.:
- Zamek w Bobolicach,
- Zamek w Olsztynie koło Krakowa,
- Zamek Ogrodzieniec,
- Zamek Tenczyn,
- Zamek w Pieskowej Skale
Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie oraz krajobrazowo.
Osoby, które planują wycieczkę na Podhale, mogą wybierać spośród wielu górskich szlaków pieszych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz poza nim.
Jedną z prostszych, lecz bardzo efektownych tras jest ta prowadząca z Kuźnic na Polanę Kalatówki. Biegnie w większości wśród drzew, lekko pod górę, lecz poradzi sobie z nią nawet osoba o niskiej kondycji. Dojście na Kalatówki niebieskim szlakiem zajmuje ok. 50 min. Cała trasa ma długość ok. 2 km., a suma podejść to 170 m.
Na końcu trasy znajduje się Hotel Górski Kalatówki, w którym można się zatrzymać na posiłek i odpoczynek, a następnie wrócić do Zakopanego lub pójść wyżej, na Halę Kondratową, Kasprowy Wierch lub w stronę Myślenickich Turni.
Dolina Białego Potoku to położona najbliżej Zakopanego trasa piesza. Biegnie wąwozem skalnym od Drogi pod Reglami. Żółty szlak prowadzi łagodnie w górę (po drodze nie ma żadnych trudności terenowych), przez ok. 2 km. Na końcu znajduje się urokliwy wodospad. Można tam zakończyć spacer lub pójść dalej w stronę Sarniej Skały lub Polany Kalatówki.
Z Doliny Białego Potoku nie ma widoku na góry, jest to jednak świetna trasa dla rodziców z dziećmi - można ją pokonać nawet z wózkiem - osób starszych, czy dopiero zaczynających swoją przygodę z pieszą turystyką.
Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, o wysokości 1346 m n.p.m., należący do Korony Gór Polski. To u stóp tej góry odbyła się legendarna walka Biesa z Sanem. Przynajmniej raz powinien ją zdobyć każdy turysta przybywający w tę okolicę.
Najszybszy, niebieski szlak pieszy na Tarnicę prowadzi z Wołosatego. Na przełęczy Krygowskiego krzyżuje się on ze szlakiem czerwonym. W jedną stronę ma długość 4,2 km. (niecałe 9 km. w dwie strony), a na jego pokonanie potrzeba ok. 2 godzin. Trasa nie jest wymagająca, choć w niektórych momentach trzeba się liczyć z dość sporym przewyższeniem terenu. Z wierzchołka rozpościera się imponujący widok na panoramę Bieszczad.
Na Tarnicy znajduje się charakterystyczny, wysoki krzyż - wzniesiono go, by upamiętnić papieża Karola Wojtyłę i jego miłość do gór.
Będąc w Bieszczadach, warto wybrać się na jeszcze jedną pieszą wyprawę, tym razem nad jezioro. Ścieżka spacerowa o nazwie "Zielone Wzgórza nad Soliną" ma długość niecałych 13 km. i prowadzi czerwonym szlakiem po prostym, wolnym od przewyższeń terenie. Szacowany czas, potrzebny na jej pokonanie to 4 godziny.
Jest to niezwykle widokowa trasa, łącząca Polańczyk, Myczków i Solinę. Część przebiega bezpośrednio nad linią jeziora, dzięki czemu przed turystami rozpościera się niepowtarzalny widok. W sezonie letnim mogą oni skorzystać z bogatej infrastruktury wycieczkowej - nad jeziorem znajdują się liczne restauracje i bary oraz plaża.
Czytaj również:
Przerażające legendy z polskich szlaków. Co zwiastuje nieszczęście?
Tajemnice Dolnego Śląska. O tym nie przeczytasz w przewodniku
Niezwykłe wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Zobacz także: