​Warszawa: Apel o zakaz palenia węglem od jesieni 2023 r.

Działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyli w Radzie Warszawy projekt uchwały intencyjnej dotyczącej wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od października 2023 r.

Przedstawiciele Miasto Jest Nasze i Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Klimatu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie
Przedstawiciele Miasto Jest Nasze i Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Klimatu przed Pałacem Kultury i Nauki w WarszawiePiotr GrzesiakINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na schodach prowadzących do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywają się sesje rady miasta, aktywiści ułożyli 61 bryłek węgla - po jednej dla wszystkich radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Mają one przypomnieć samorządowcom, że problem węgla w stolicy nie został rozwiązany.

- Spotykamy się, żeby wręczyć radnym m.st. Warszawy projekt uchwały intencyjnej dla Rady Warszawy, która ma na celu wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie od października 2023 roku - podkreślił lider Miasto Jest Nasze (MJN) Jan Mencwel.

61 bryłek węgla, po jednej dla wszystkich radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
61 bryłek węgla, po jednej dla wszystkich radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego.Piotr GrzesiakINTERIA.PL

Mencwel zwrócił uwagę, że dwa tygodnie temu Warszawa miała "niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie". Informował o tym m.in. Warszawski Alert Smogowy, powołując się na ranking jakości powietrza - World Air Quality Ranking.

Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi podkreśliła, że skoro jakość powietrza w stolicy nadal jest fatalna, a dotychczasowa uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy wprowadzić bardziej odważne metody. - Liczymy na to, że władze miasta umożliwią wszystkim mieszkańcom zmianę źródeł ogrzewania - zaznaczyła Bojadżijewa.

Piotr GrzesiakINTERIA.PL

Aktywiści przypominali, że Rafał Trzaskowski deklarację w tej sprawie złożył przed rokiem. Na Kongresie Czystego Powietrza pod koniec lutego ub. roku samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiedziały ścisłą współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej. - Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku - mówił wtedy prezydent Warszawy.

O tym, że prezydent Trzaskowski nie wycofuje się z porozumienia zapewniała Karolina Gałecka. Rzecznik stołecznego ratusza wtorkowy briefing i postulaty aktywistów oceniła jako kompletnie niezrozumiałe. - Uchwała w sprawie zakazu palenia węglem to kompetencja i prerogatywa Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2017 roku w Małopolsce również władze tamtejszego województwa podjęły taką uchwałę, ale prezydent nie może takiej uchwały przygotować czy jej uchwalić - powiedziała Gałecka.

Zdaniem stołecznego ratusza, jakość powietrza w Warszawie "systematycznie się poprawia".

"Zarówno w 2019 jak i w 2020 roku warszawskie stacje pomiarowe odnotowały lepszą jakość powietrza niż rok wcześniej. Wpływ na to mogły mieć łagodniejsza zima oraz wymiana na terenie miasta dużej liczby "kopciuchów" - co było priorytetowym działaniem miasta w tych latach" - poinformowało miasto.

Ratusz przywołuje także inne inicjatywy klimatyczne w mieście, jak powołanie Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, czy opracowanie wartego 300 mln zł budżetu antysmogowego.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas