Reklama

USA zainwestują gigantyczne kwoty w ochronę klimatu

Większością jednego głosu w sobotę wieczorem amerykański senat przegłosował projekt ustawy wartej 430 miliardów dolarów, która reguluje masowe inwestycje w ochronę klimatu. Projekt zaproponowany przez Demokratów zakłada również wyższe podatki dla korporacji i dla osób najlepiej zarabiających.

Senat zagłosował 51-50 za przejściem do dalszych prac nad ustawodawstwem, przy czym decydujący głos miała wiceprezydent USA Kamala Harris, która jednocześnie przewodniczy Senatowi. Było to proceduralne głosowanie, tak aby tzw. ustawa o kontroli inflacji mogła w ogóle trafić do debaty w Kongresie.

USA wydadzą miliardy na walkę ze zmianami klimatu

Po głosowaniu rozpoczęto debatę nad projektem ustawy, która ma zająć się kluczowymi elementami agendy prezydenta Joe Bidena tzn. przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, obniżeniem kosztów leków dla osób starszych , a także galopującym cenom energii. Jednocześnie ustawa zakłada zwiększenie podatków dla korporacji i zamożnych obywateli.

Reklama

Lider Demokratów Chuck Schumer powiedział: "Ustawa, gdy zostanie uchwalona, spełni wszystkie nasze cele: walkę ze zmianami klimatycznymi, obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, zamknięcie luk podatkowych nadużywanych przez bogatych i zmniejszenie deficytu".

Klimat i niższe ceny energii

Schumer stwierdził, że ustawa zawiera "najbardziej odważny pakiet energetyczny w historii Ameryki". Jego celem jest walka ze zmianami klimatu, ale jednocześnie także obniżenie kosztów energii dla indywidualnych odbiorców.

Projekt ustawy, który jest wynikiem trudnych negocjacji, jest tylko niewielką częścią tego, co prezydent Biden chciał osiągnąć w sprawie klimatu i spraw społecznych - zaznacza agencja Reutera.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy