Papież Franciszek: Potrzebna integralna ekologia człowieka
Słowa papieża padły z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Środowiska.
Stolica Apostolska zamieściła następujący tweet ze słowami Franciszka: "Potrzebujemy integralnej ekologii człowieka, która przekształci nasze style życia, naszą relację z zasobami ziemi; która zajmie się nie tylko problemami środowiskowymi, ale człowiekiem w całości, odpowiadając na wołanie biednych".
Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony 5 czerwca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 r.
W piątek papież wystosował ekologiczne przesłanie z okazji inauguracji ONZ-owskiej Dekady Odnowy Ekosystemów. Zaapelował w nim o "poczucie odpowiedzialności wobec nas samych, wobec bliźniego, wobec natury i Stwórcy".
"Mamy niewiele czasu do dyspozycji, naukowcy mówią: 10 lat, by przywrócić ekosystem, co oznaczać będzie integralne wznowienie naszych relacji z naturą" - pisał papież.
Franciszek wyraził nadzieję, że konferencja klimatyczna COP26 w listopadzie w Glasgow przyniesie oczekiwane odpowiedzi dotyczące ratowania ekosystemów dzięki zdecydowanym działaniom.
Konieczne jego zdaniem jest przemyślenie zasad gospodarki.
"Degradacja ekosystemu jest wyraźnym rezultatem dysfunkcji gospodarczych" - ocenił papież.
Papież Franciszek jest pierwszym przywódcą kościoła rzymskokatolickiego, który w pełni poświęcił swoją encyklikę problematyce ekologii. "Laudato Si" (łac. Pochwalony bądź) przyglądało się relacji między człowiekiem, ekologią a Bogiem. To także za czasów Franciszka rozpoczęto dyskusję o wprowadzeniu do katechezy "grzechu ekologicznego". Nowy grzech był opisany w dokumencie po synodzie amazońskim i miał dotyczyć czynów "wobec przyszłych pokoleń".