​Ekologiczny papamobile

Pojazd dla Franciszka buduje amerykańska firma Fisker. Samochód ma trafić do Watykanu w przyszłym roku.

article cover
Fiskermateriały prasowe

Papież Franciszek jest znany ze swojego oszczędnego stylu życia i wybierania skromniejszych pojazdów oraz ubrań. Jednak w tym przypadku może zaważyć kwestia ekologiczna, której papież poświęcił jedną ze swoich encyklik. Amerykańska firma Fisker podaruje Stolicy Apostolskiej elektryczny papamobile, który zostanie stworzony na bazie ich SUVa Ocean. Pojazd będzie przekazany do Rzymu w przyszłym roku.

Współzałożyciele firmy, Henrik Fisker i dr Geeta Gupta-Fisker spotkali się z papieżem w zeszłym tygodniu. Przedstawili mu projekt zielonego papamobile. 

Samochód będzie miał szklaną kopułę, z której papież będzie mógł pozdrawiać wiernych. Choć producenci nie zdradzili szczegółów, to auto prawdopodobnie będzie opancerzone, a szyba będzie kuloodporna. Taki standard był obecny wśród pojazdów dla Ojca Świętego, które produkował Mercedes-Benz.

Fiskermateriały prasowe

W przeszłości papież otrzymywał już pojazdy hybrydowe, jednak ten będzie pierwszym w pełni elektrycznym. "Wnętrze papieskiego Fisker Ocean będzie zbudowane z materiałów zrównoważonych. Na przykład dywan będzie zrobiony z plastiku, który pochodzi z recyklingu, z materiałów z oceanu" - napisała firma w oświadczeniu.

Szkic projektu podpisany przez papieża Franciszka. Fiskermateriały prasowe

Papamobile będzie oparty o model Ocean. Jego produkcja ma rozpocząć się w listopadzie 2022 r. Nie wiadomo, czy papież otrzyma swój egzemplarz przed klientami firmy. 10 lat temu pojazd napędzany energią słoneczną chciał otrzymać papież Benedykt XVI, jednak pomysł nie doszedł do skutku. 

Papież Franciszek był pierwszym biskupem Rzymu, który w całości poświęcił swoją encyklikę ekologii. Opublikowana w 2015 r. Laudato si’ rozważała różne aspekty kryzysu ekologicznego oraz wyzwań, jakie z tego powodu stoją przed wiarą i człowiekiem. Głównym tematem dokumentu jest ochrona środowiska przyrodniczego. Z kolei w 2019 r. papież powiedział, że chciałby wprowadzić do katechizmu "grzech ekologiczny". Paolo Ruffini, ówczesny prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji powiedział, że należy także mówić o "ekobójstwie", czyli zbrodniach przeciwko naturze.

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas