Opozycja przeciw zmianom w ustawie o lasach

O odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu zmiany ustawy o lasach będzie wnioskować dziś Koalicja Obywatelska. Posłanki w tego kubu uważają, że projekt autorstwa PiS prowadzi do prywatyzacji Lasów Państwowych.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Projekt dopuszcza zamianę gruntów leśnych na nieużytki po to, by można je było przekształcić pod inwestycje przemysłowe. - To stoi w całkowitej sprzeczności ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu, którą Polska przecież poparła - poinformowała posłanka Urszula Zielińska z Partii Zieloni.

- W dobie kryzysu klimatycznego, dramatycznie złej jakości powietrza w Polsce, coraz większej presji przemysłu na kurczące się tereny zielone - to niewyobrażalnie, skrajnie nieodpowiedzialne działanie - alarmowała podczas dzisiejszej konferencji posłanka Klaudia Jachira (Koalicja Obywatelska).

Posłanka Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska) zwróciła uwagę, że "negatywne opinie do projektu wyrazili już eksperci i ekspertki z organizacji pozarządowych, jak Fundacja Frank Bold, WWF, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot czy Greenpeace".

We wniosku o odrzucenie projektu, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i członkini Partii Zieloni powołuje się na opinie ekspertów, w tym prawników, ekologów i leśników z organizacji związkowych. Ci z kolei wskazują na ryzyko przerwania ciągłości ekosystemów leśnych, brak kompensacji przyrodniczej, brak prawnej możliwości zagwarantowania, iż tereny leśne oddane pod inwestycje będą faktycznie przekształcone na cele opisane w projekcie ustawy, na korupcjogenność mechanizmu wnioskowania o przekształcenia, który nie będzie transparentny, czy wręcz na ryzyko cichej prywatyzacji lasów odcinek po odcinku.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy odbędzie się dziś o godz. 13:00 podczas posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas