Reklama

Niemcy wracają do węgla. "To gorzkie, ale po prostu nieuniknione"

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zapowiedział zwiększenie mocy generowanej w Niemczech z węgla. „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione” – stwierdził. Do produkcji energii elektrycznej Niemcy będą używać mniej gazu, zamiast tego „bardziej wykorzystywane” będą elektrownie węglowe.

Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca - poinformował w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Minister Habeck już teraz planuje kroki, które mają zapobiec brakom energii w sezonie grzewczym. Do oszczędzania energii ma być zachęcany przede wszystkim przemysł. W wyniku ograniczania dostaw gazu przez Rosję w planie jest szersze wykorzystywanie przez Niemcy elektrowni węglowych, co jest "gorzką pigułką" dla ministra gospodarki, polityka z partii Zielonych - zauważa RND.

Niemcy. Miliardy euro na powrót do węgla

Jak dowiaduje się dpa, na plany te rząd federalny przeznacza "miliardowe środki". "Sytuacja jest poważna" - potwierdził Habeck. Rosyjski koncern Gazprom w ostatnich dniach znacznie ograniczył przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1, tłumacząc to względami technicznymi.

Reklama

"Habeck ocenił to jako spowodowane przyczynami politycznymi. Zdaniem polityka Zielonych, napięta sytuacja i wysokie ceny są bezpośrednią konsekwencją agresji rosyjskiej na Ukrainę na rozkaz prezydenta Władimira Putina" - opisuje RND. "To oczywista strategia Putina, aby siać niepokój, dzielić nas i podbijać ceny" - podkreśla Habeck.

Jak zapewnia minister, mimo pogorszenia sytuacji na rynku gazu, trwa uzupełnianie rezerw tego surowca mimo jego wysokich cen. "Bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane" - ocenił minister. Jego zdaniem zużycie gazu w sektorze elektroenergetycznym i przemyśle powinno teraz zostać zmniejszone, a zbiorniki magazynowe napełniane.

Zobacz także: Niemcy chcą włączać elektrownie węglowe jeśli zabraknie gazu

"To gorzkie, ale po prostu nieuniknione"

"Aby zabezpieczyć magazynowanie gazu, rząd federalny wkrótce udostępni dodatkową linię kredytową w wysokości 15 mld euro w porozumieniu z ministerstwem finansów" - dowiaduje się RND. Minister zapowiada też zwiększenie udziału energetyki węglowej w wytwarzaniu energii elektrycznej. "To gorzkie, ale po prostu nieuniknione" - ocenił.

"Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca, a następnie szybko wejdzie w życie" - informuje RND.

Zobacz także: Niemcy nie osiągną celów klimatycznych na kolejne dwa lata

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | węgiel | gaz | Robert Habeck | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy