Na nic uchwały krajobrazowe. Plakaty wyborcze znów zaśmiecą Polskę

Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 r. odbędą się 15 października. To oznacza zalanie przestrzeni publicznej plakatami, które dla wielu osób szpecą miasta i wsie. Pojawiają się wszędzie, a niektóre zaśmiecają ulice. Teraz są jednak przepisy, które teoretycznie mają zadbać o porządek w krajobrazie. Mowa o uchwałach krajobrazowych. Czy pozwolą one uporządkować kwestie plakatów wyborczych?

Uchwała krajobrazowa? Krajobraz i tak zostanie zaśmiecony

Uchwała krajobrazowa jest narzędziem ochrony krajobrazu zarówno naturalnego, jak i kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że "walorem uchwały krajobrazowej jest jej potencjał do ochrony użytkowników przed nadmierną stymulacją sensoryczną, w przestrzeni codziennej aktywności oraz możliwość uczytelnienia (poprawy percepcji) informacji wizualnej". 

Obecnie obowiązują one w 64 gminach (w Polsce jest łącznie 2477 gmin, w tym: 302 gminy miejskie, 677 gmin miejsko-wiejskich i 1498 gmin wiejskich).

Ogromną liczbę plakatów wyborczych można w zasadzie uznać za "nadmierną stymulację sensoryczną" i brak uczytelnienia informacji wizualnej. Niestety, jak informuje Urząd Miasta Poznania, uchwała krajobrazowa jako akt prawa miejscowego nie może regulować kwestii umieszczania reklam kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w przestrzeni publicznej.

Plakaty wyborcze znów zaśmiecą polskie ulice

Reklama

Kodeks wyborczy zezwala na powieszenie plakatów i haseł na ścianach budynków, latarniach i ogrodzeniach (jeśli uzyskana zostanie zgoda zarządcy obiektu). Nie zezwala się jedynie na agitację na terenie lokali wyborczych i ścianach tych budynków, w urzędach i szkołach. Muszą być one zdjęte w terminie 30 dni, licząc od dnia wyborów. Zobaczymy, czy rzeczywiście po tym czasie ulice znów będą wyglądały estetyczniej.

Z ciekawym pomysłem wyszedł Poznań, który stara się dbać o krajobraz kulturowy stanowiący w zasadzie międzynarodową wizytówkę. Zostały tam wyznaczone strefy i opracowano standardy nośników, na których komitety mogą umieszczać materiały wyborcze

Przygotowane zostały specjalne tablice i słupy reklamowe w różnych częściach miasta. W tych miejscach, oprócz plakatów, można znaleźć również informacje dotyczące podziału miasta na obwody czy zasady głosowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miasta | kampania wyborcza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy