​Ministerstwo klimatu uruchmiło platformę poświęconą suszy

Rzetelna wiedza, a do tego informacje o możliwym wsparciu dla zmagających się z suszą rolników, przedsiębiorców i podmiotów publicznych. To cele nowej platformy, którą uruchomiło ministerstwo klimatu.

article cover
AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- To nie tylko komplementarne centrum przekazu informacji, dotyczących suszy, ale przede wszystkim to miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to informacje dotyczące wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych" - zapewniał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Resort wraz z Polską Akademią nauk oraz 15 uczelniami wyższymi koncentrującymi się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisało list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy.

Współpraca obejmować będzie współdziałanie w obszarze wykorzystania wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystania potencjału naukowo-dydaktycznego. "Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju" - podkreślono.

- Inauguracja rozpoczęcia funkcjonowania platformy susza.gov.pl połączona z tak szeroką koalicją partnerów - to impuls do postrzegania zjawiska suszy w sposób przede wszystkim ujednolicony i komplementarny na poziomie administracji rządowej, ale z dodatkowym walorem, którym jest właśnie środowisko nauki. Środowisko nauki, które ma bogatą ofertę merytoryczną, badawczą, dydaktyczną i rozwojową i które musi zostać wysłuchane - mówił pełnomocnik ministra klimatu ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku Łukasz Lange.

Sygnatariuszami listu są Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych, w tym: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas