Liczba produktów ekologicznych wzrosła czterokrotnie od 2010 roku

Liczba produktów opatrzonych europejskim oznakowaniem ekologicznym w UE jest cztery razy wyższa niż w 2010 r. Co kryje się za tym wzrostem?

Najważniejszym ekologicznym certyfikatem w Polsce jest tzw. euro-liść.
Najważniejszym ekologicznym certyfikatem w Polsce jest tzw. euro-liść. Arkadiusz ZiolekEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W związku ze zmianami klimatycznymi rośnie zainteresowanie ludzi produktami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Najbardziej pożądane są te, które są ekologiczne przez cały cykl produkcji. Od doboru surowców, przez procesy produkcyjne, użyteczność po utylizację. Jakość produktu jest bardzo ważna. Tylko produkt wysokiej jakości może dobrze spełniać swoje zadanie. A pod koniec życia powinien nadawać się do recyklingu. Dotyczy to również zużytych opakowań.

Świadomość konsumentów gwałtownie wzrosła. Nie wystarczają im już obietnice producentów i sprzedawców detalicznych umieszczone na opakowaniu. Coraz ważniejszy staje się certyfikat.

Pod tym względem oznakowanie ekologiczne UE, tzw. euro-liść, jest najważniejsze na rynku europejskim. Zapotrzebowanie klientów na gwarancję przyjazności dla środowiska jest jednym z powodów rosnącej liczby posiadaczy tej marki, która jest wspierana przez Komisję Europejską.

Oprócz euro-liścia na rynku funkcjonuje wiele innych certyfikatów. Konsumenci powinni wystrzegać się tych, które nie są nadawane przez niezależną organizację.
Oprócz euro-liścia na rynku funkcjonuje wiele innych certyfikatów. Konsumenci powinni wystrzegać się tych, które nie są nadawane przez niezależną organizację. 123RF/PICSEL

Zielona transformacja

Drugim powodem, przez który liczba właścicieli ekologicznych marek w Europie rośnie, jest Zielony Ład. Jest to oficjalna polityka Unii Europejskiej i państw członkowskich, która ma na celu zieloną transformację i utworzenie społeczeństwa neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Ustawodawstwo krajowe w poszczególnych krajach UE ratyfikuje ten układ i między innymi zaczyna priorytetowo traktować produkty i usługi o wyraźnym zrównoważonym cyklu życia w tak zwanych zielonych zamówieniach - czyli tych, które posiadają certyfikat.

Gama produktów certyfikowanych przez oznakowanie ekologiczne UE jest naprawdę szeroka. W całej UE można znaleźć kosmetyki i drogerie, produkty higieniczne, takie jak pieluchy dla niemowląt, tekstylia, meble, płytki ceramiczne i różne smary. Możliwe jest jednak również ubieganie się o certyfikację produktów o wysokiej wartości dodanej, takich jak wyświetlacze elektroniczne. 

Gdzie wędrują nasze śmieci?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas