Czyste powietrze – kolejne zmiany. Dotacja nawet 69 tys. zł dla mniej zamożnych

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że program „Czyste powietrze” w 2022 r. czekają kolejne zmiany. Jedną z najważniejszych będzie umożliwienie wzięcia dofinansowania przy dochodach od 900 zł na osobę w rodzinie.

W 2022 roku - jak zapowiada minister Moskwa - pojawi się trzeci komponent "Czystego powietrza" dla jeszcze mniej zamożnych. Program ma umożliwić w Polsce walkę ze smogiem dzięki wymianie pieców i termomodernizacji. 

- Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 tys. zł - wyjaśnia szefowa MKiŚ.

Reklama

Beneficjentami trzeciej części "Czystego Powietrza" będą właściciele, współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Minister dodała, że szczególnie w realizacji trzeciej części programu liczy na dobrą współpracę z gminami, które podpisały z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej umowy o współpracy przy "Czystym Powietrzu".

Dwie części programu "Czyste powietrze", wkrótce kolejna

Program finansowy "Czyste Powietrze" ruszył we wrześniu 2018 roku i ma być realizowany przez 10 lat. Jego cel to wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany przestarzałych kotłów grzewczych, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, tak aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji. Budżet programu to ponad 100 mld zł.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP zauważyła, że program jest aktualizowany tak, aby był bardziej skuteczny i trafiał do coraz większej liczby osób. Dotyczy to chociażby uproszczenia wniosków, szybkości ich rozpatrywania czy zaangażowania gmin i banków w jego realizację - wskazała.

"Do początku grudnia beneficjenci złożyli wnioski na ponad 6 mld zł, to nas przekonuje, że program jest dobry i powinien być kontynuowany. Jednak wymaga on ciągłej ewaluacji, zmian, tak by docierał do jeszcze większej liczby Polaków. Dlatego w 2022 roku czekać nas będzie kolejna zmiana w programie, skierowana do grupy mniej zamożnych Polaków, którzy wymagają większego wsparcia finansowego" - zapowiedziała minister.

Obecnie program "Czyste Powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części są to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 tys. zł. Druga część jest skierowana dla osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziana jest wyższa dotacja, do 37 tys. zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | wymiana pieców | termomodernizacja | kopciuchy | smog

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy