Pogoda na ferie 2023. Zimy w tym roku nie będzie

Ferie zimowe rozpoczynają się już 16 stycznia. Na wypoczynek udadzą się wtedy uczniowie z pierwszych pięciu województw. Najpopularniejszym punktem wyjazdowym są góry. Czy w tym roku pogoda dopisze narciarzom i jest szansa na powrót zimy?

W ferie wiele rodzin decyduje się na wspólny wypoczynek w zimowych kurortach w Karkonoszach, Tatrach czy Beskidach. Czy pogoda w górach będzie dopisywać i możemy liczyć na białe ferie i otwarte stoki narciarskie? Długoterminowa prognoza na całe ferie zimowe 2023.

Kiedy są ferie zimowe 2023?

Ferie zimowe odbywają się w różnych terminach. Podział na województwa pozwala uniknąć natłoku turystów w popularnych zimowych ośrodkach. Zimowa przerwa od nauki podzielona została następująco:

Reklama

  • 16-29 stycznia - ferie dla województwa lubelskiego, śląskiego, łódzkiego, pomorskiego i podkarpackiego,
  • 23 stycznia - 5 lutego - ferie dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
  • 30 stycznia - 12 lutego - ferie dla województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego,
  • 13-26 lutego - ferie dla województwa dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.

Pogoda na ferie zimowe 2023: Zieleniec

Pogoda w Zieleńcu (jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce) na początku ferii nie zapowiada się najlepiej. Od poniedziałku, 16 stycznia nadal mają utrzymywać się dodatnie temperatury. Nie są również prognozowane opady śniegu. Już teraz zamknięta została większość tras w ośrodku Zieleniec. Do dyspozycji narciarzy pozostała Gryglówka, Śnieżka oraz taśma duża w ośrodku Winterpol.

W kolejnych tygodniach pomimo opadów śniegu raczej nie można liczyć na jego wytrzymałość. Pokrywa osiągnie do 5,5 mm, lecz ciągle dodatnie temperatury szybko stopią całą warstwę. Przy temperaturze 2-4 stopni Celsjusza ciężko również utrzymać sztuczny śnieg na stokach. Dodatkowo pod koniec ferii w Zieleńcu padać będzie więcej deszczu niż śniegu.

Pogoda na ferie zimowe 2023: Karpacz

Karpacz z roku na rok staje się coraz chętniej wybieranym miejscem do wypoczynku zimą. Przez łatwość dojazdu wygrywa nawet z Zakopanem. Jednak tegoroczne ferie mogą nie sprzyjać narciarzom. Już teraz z powodu temperatur zamknięto 3 wyciągi narciarskie oraz 4 nartostrady. Istnieje jednak szansa na ich powrót w okresie ferii zimowych.

Już od soboty 22 stycznia pojawią się opady śniegu wraz z temperaturą poniżej -4 stopni Celsjusza. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie się pokrywy, którą można wspierać armatkami śnieżnymi. Jednak długo taka pogoda nie będzie nam dopisywać. Od 25 stycznia ponownie na termometrach ujrzymy dodatnie temperatury. Jednak w skali całego okresu ferii, termin ten będzie jedynym dobrym na wyjazd na narty.

Zgodnie z aktualnymi prognozami w kolejnych tygodniach pomimo dużych opadów śniegu temperatura nie będzie sprzyjać. Śniegu - według prognoz - nasypie do 8,5 mm, ale temperatury będą dodatnie - od 1 do 3 stopni Celsjusza.

Pogoda na ferie zimowe 2023: Zakopane i Podhale

Informacje o powrocie śniegu w Zakopanem motywują ludzi do rezerwowania miejsc w kurortach. Niestety przy towarzyszących przez większość czasu dodatnich temperaturach, śnieg nie utrzyma się długo. Na termometrach w Zakopanem w niektóre dni zobaczymy 5-6 stopni na plusie. Najchłodniej będzie na samym początku ferii, kiedy maksymalna temperatura wyniesie 3 stopnie Celsjusza.

W okresie ferii zimowych w Zakopanem towarzyszyć nam będą również przelotne opady śniegu. Jednak przez tak wysokie temperatury nie będzie on w stanie utrzymać się przez dłuższy czas.

Lepiej prezentuje się jednak sytuacja na Kasprowym Wierchu. Już przed feriami warstwa śniegu w tym rejonie wynosiła nawet 63 cm. Temperatura również jest odpowiednia, gdyż w pierwszym tygodniu przerwy wyniesie od -3 do -6 stopni Celsjusza. Dodatnie temperatury pojawią się dopiero w drugiej połowie ferii, a najcieplej zrobi się od 19 lutego. Wtedy to na Kasprowym Wierchu temperatura wyniesie 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na ferie zimowe 2023: Szczyrk i Wisła

W Wiśle i Szczyrku białe ferie również stoją pod znakiem zapytania. Naśnieżanie sztucznym śniegiem ma sens w sytuacji, w której temperatura wynosi mniej niż -3 stopnie Celsjusza. Pojawi się ona w Szczyrku dopiero w drugim tygodniu ferii, wraz ze śniegiem wynoszącym do 3,75 mm. Będzie to jedyny tydzień ze sprzyjającymi narciarzom warunkami. Od 30 stycznia temperatury wskoczą na plus, a opady śniegu będą sporadyczne.

W Wiśle temperatury poniżej -3 stopni będą panować przez dwa dni ferii - 22 oraz 23 stycznia. Przez resztę czasu towarzyszyć nam będą przelotne opady deszczu ze śniegiem, słońce i temperatura powyżej zera.

Pogoda na ferie zimowe 2023 nad morzem

Część rodzin decyduje się w okresie ferii odpuścić najpopularniejsze górskie tereny i wyjechać nad morze. Patrząc na to, jaka pogoda zapowiada się w najbliższych tygodniach, może być to dobry wybór.

Temperatury w Trójmieście od pierwszych dni ferii wyniosą 4-6 stopni Celsjusza. Ciepłu towarzyszyć będą również przelotne opady deszczu ze śniegiem. Większość przerwy od szkoły będzie sucha, słoneczna i z dodatnią temperaturą. Chłodniej na Pomorzu będzie jedynie w drugim tygodniu ferii oraz w połowie lutego.

Jeśli zależy nam na bardziej stabilnej pogodzie przez całe ferie, najlepiej będzie się udać do Szczecina. Aktualnie prognozowane są tam niewielkie opady deszczu, lekkie zachmurzenie i temperatury od 0 do 7 stopni Celsjusza.

***

Czytaj także:

Rekordowo wysokie temperatury w styczniu. Narciarze mają się czego bać

Jeździsz na nartach w Austrii? Śniegu jest mało a ceny są wyższe

Przebiśniegi, kwitnąca wiśnia i inne skutki fali ciepła

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy