Ostatnie dni były najcieplejsze w historii. Nigdy nie było tak gorąco

Magdalena Mateja-Furmanik

Według amerykańskiego Narodowego Centrum Prognoz Środowiskowych w poniedziałek trzeciego lipca globalne temperatury po raz pierwszy przekroczyły 17 stopni Celsjusza. We wtorek pobiliśmy kolejny rekord — temperatura sięgnęła 17,18 st. C. Oznacza to, że od rozpoczęcia satelitarnego monitorowania globalnych temperatur w 1979 r. nigdy nie zanotowano tak wysokiej temperatury.

Badacze po raz pierwszy zanotowali globalną temperaturę sięgającą 17 stopni Celsjusza.
Badacze po raz pierwszy zanotowali globalną temperaturę sięgającą 17 stopni Celsjusza. 123RF/PICSEL

Poprzedni rekord został ustanowiony w sierpniu 2016 r., kiedy średnia temperatura na świecie wyniosła 16,92° C.  

Może się wydawać, że nieco ponad 17 stopni to nie jest dużo. Warto jednak uświadomić się, że jest to uśredniona temperatura dla całego świata. Do średniej wchodzą temperatury zanotowane zarówno na Saharze jak i na Antarktydzie czy Syberii. 

Obecnie fala upałów doskwiera szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie temperatura sięga nawet 43 proc. Upały są również przyczyną pożarów w Kanadzie. Wyjątkowo ciepło jest również w rejonach znanych z zimna takich jak Antarktyda, gdzie w poniedziałek zanotowano 8,7 ° C.

El Niño i CO2

Zdaniem naukowców pobicie niechlubnego rekordu jest wynikiem el Niño - zjawiska pogodowego, przez które wysoka temperatura utrzymuje się na powierzchni wody w strefie równikowej, oraz emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energii pomimo rosnącej świadomości w 2022 r. emisja gazów cieplarnianych wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 0,9 proc. Bez czystej energii i polityki klimatycznej wzrost CO2 byłby ponad trzykrotnie wyższy. 

Pewną pociechę może dać fakt, że w 2022 r. poziom wzrostu emisji był niższy, niż się tego spodziewano. W 2022 r. emisje Unii Europejskiej spadły o 2,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Z kolei emisje Chin spadły o 0,2 proc. Wzrost o 0,8 proc. zanotowały Stany Zjednoczone. Największy przyrost zanotowały gospodarki azjatyckich krajów rozwijających się 4,2 proc.  

Już od lat 80. wiadomo, że zmiany klimatu przyczyniają się do występowania fal upałów, które są częstsze, trwają dłużej i są gorętsze niż kiedykolwiek. Wszystko wskazuje na to, że dotrą również do Polski

"Średnia globalna temperatura powietrza sięgająca 17 ° C została odnotowana po raz pierwszy, odkąd mamy dostęp do wiarygodnych danych. Jest to symboliczny kamień milowy w historii ocieplającego się świata" - powiedział badacz klimatu Leon Simons w rozmowie z BBC News.

"Teraz, gdy rozpoczyna się cieplejsza faza El Niño, możemy spodziewać się znacznie większej liczby dziennych, miesięcznych i rocznych rekordów w ciągu najbliższych 1,5 roku." 

Żbik namierzony w BeskidachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas