Przyroda, klimat i ludzie. Nowy przedmiot na polskich uczelniach

W polskich szkołach i na uniwersytetach brakuje przedmiotów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi. Lukę w tej kwestii wypełni nowy przedmiot i podręcznik, które będą służyć polskim studentom w zdobywaniu wiedzy na kluczowe dla nas tematy gospodarcze, społeczne i klimatyczne.

W niektórych krajach Europy (np. w Islandii i Norwegii) już teraz uczniowie i studenci zdobywają wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju i ekologii. W Polsce wciąż brakuje takich rozwiązań w polskim szkolnictwie. Od niedawna jednak na 13 kierunkach w kraju wprowadzono nowy przedmiot (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Opolski). 

Młodzi ludzie chętnie uczęszczają na wykłady poświęcone zrównoważonemu rozwojowi, a wkrótce kilkanaście uczelni będzie korzystać z pionierskiego podręcznika.

“Zrównoważony rozwój to przedmiot, który da kompetencje, aby odpowiadać na zawody przyszłości" - tłumaczy Izabela Żbikowska z fundacji Human Doc, wspierającej politykę społeczną i system edukacji w Polsce.

Reklama

Pierwszy w Polsce podręcznik zrównoważonego rozwoju

Wkrótce polscy studenci będą mogli uczyć się z podręcznika, którego dotąd w kraju nie było. Jaką wiedzę będą mogli zdobywać młodzi ludzie i dlaczego to taki ważny kierunek akademicki?  

“Podstawą długofalowej zmiany jest edukacja, a zrównoważony rozwój to zbiór wiedzy o bardzo szerokim kontekście" - tłumaczy Izabela Żbikowska z fundacji HumanDoc. Fundacja wraz z trzema polskimi uniwersytetami przygotowała podręcznik akademicki, który naucza również o szerokim kontekście społecznym w świetle zrównoważonego rozwoju.

Najprościej mówiąc, zrównoważony rozwój dotyczy aktualnych spraw środowiskowych i klimatycznych oraz wpływu człowieka na te aspekty. W tym kontekście można mówić m.in. o surowcach, takich jak woda, glebach, bezpieczeństwie żywnościowym oraz o przyczynach i efektach globalnego ocieplenia.

"Na tej wiedzy będą mogli również oprzeć się specjaliści, dziennikarze i politycy - dodaje Izabela Żbikowska, która zachęca do skorzystania z różnych narzędzi, jakie przygotowała fundacja - m.in. z audiobooka, w którym można usłyszeć Krystynę Czubównę.

Zobacz też: Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zrównoważony rozwój | ekologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy