Przemysław Białkowski podcast: Mur w Puszczy

Wszyscy skupiamy się na tym, co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej. Nie zapominamy jednak o tym, co dzieje się na granicy z Białorusią. Tam wciąż budowany jest mur, który będzie miał 180 kilometrów długości i ponad pięć metrów wysokości. Co oznacza postawienie takiego muru w środku Puszczy Białowieskiej?

Puszcza Białowieska to unikatowy na skalę światową obszar przyrodniczy, który należy jednocześnie do Polski i Białorusi. Budowany na granicy mur może jednak wprowadzić sporo zmian. - Przestajemy patrzeć na Puszczę Białowieską jako na jeden duży las, dlatego że ten las jest w tym momencie dzielony potężną konstrukcją. Wysoką, długą, nie do przejścia dla wielu gatunków dużych ssaków - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

Puszcza Białowieska - dlaczego warto ją chronić?

Reklama

Mur w Puszczy Białowieskiej a ekologia

Las w Puszczy Białowieskiej to ostatni taki duży fragment lasu naturalnego w Europie. Przez budowę muru może on jednak wiele stracić. Problemy dla środowiska stwarza już sama budowa konstrukcji. Chodzi m.in. o hałas płoszący zwierzęta, zanieczyszczenie światłem, czy używanie ciężkiego sprzętu w sąsiedztwie rezerwatu ścisłego, który może spowodować rozprzestrzenianie gatunków inwazyjnych.

Z kolei po wybudowaniu muru w Puszczy Białowieskiej istnieje ryzyko przecięcia korytarzy migracji zwierząt. - Puszcza jest wielkim "korytarzem ekologicznym", którym mogą poruszać się osobniki różnych gatunków, w tym dużych ssaków - wyjaśnia Krzysztof Cibor.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Puszcza Białowieska | uchodźcy | Białoruś | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy