Reklama

Przemysław Białkowski podcast: Lęk klimatyczny

„Zmiany klimatu”, „kryzys klimatyczny”, „katastrofa klimatyczna” – te określenia coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Jak ludzie reagują na takie czarne scenariusze? Jaki wpływ na nasze życie ma stres związany z pogarszającym się stanem środowiska? Jak sobie poradzić z lękiem klimatycznym?

"Naukowcy biją na alarm" - takie nagłówki często możemy przeczytać, sprawdzając informacje na temat zmian klimatu. Wpływ tego zagrożenia na naszą psychikę jest więc nieunikniony

Dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy, że ludzie mogą reagować na tego typu informacje na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tzw. fatalizm klimatyczny, czyli przekonanie, że "nic już się nie da zrobić". Druga postawa, występująca znacznie częściej, to bagatelizowanie problemu.

Lęk klimatyczny. Co o nim wiemy?

- W rzeczywistości raczej jest tak, że problem zmian klimatu jest niedoceniany. Większość ludzi nie docenia jak poważny i jak pilny jest ten problem - zauważa Magdalena Budziszewska.

Reklama

Obecnie w świecie nauki panuje już konsensus na temat tego, że zmiany klimatu istnieją i są spowodowane działalnością człowieka. 99 proc. naukowców uznaje za fakt, że emisje dwutlenku węgla generowane przez naszą cywilizację i są przyczyną globalnego ocieplenia, które niszczy Ziemię.

Osoby, które, tak jak naukowcy, uznają istnienie zmian klimatu, narażone są na stres i lęk związane z tym zagrożeniem. Na tzw. lęk klimatyczny narażona jest szczególnie młodzież, która może doświadczać braku nadziei i poczucia, że ludzkość czeka nieunikniona zagłada. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Białkowski | podcast | Czysta Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama