Reklama

Przemysław Białkowski podcast: Las

„Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las” – tak mówi staropolskie przysłowie. Czy nadal jest ono aktualne? Gościem Przemysława Białkowskiego z Interii jest dr Małgorzata Krokowska-Paluszak ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

- Zdecydowanie prawdą jest, że "nie będzie nas i będzie las" - co do tego wątpliwości nie ma - ocenia dr Małgorzata Krokowska-Paluszak. - Tym, co rodzi wątpliwości jest to, jak ten las będzie wyglądał gdy nas już nie będzie - dodaje.

Wiemy już, że lasy w przyszłości będą wyglądały inaczej niż te, które obserwujemy dziś za oknem. Większość z tych gatunków, które znamy i widzimy na przykład podczas spacerów po lesie za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będzie zupełnie inna - mówi dr Krokowska-Paluszak.

Las z jednej strony zmienia się ze względu na zmiany klimatu, które są już faktem naukowym. Ograniczanie ich skutków i walka z globalnym ociepleniem może więc zatrzymać lub spowolnić zmiany zachodzące w leśnych ekosystemach. Ale z lasów powinniśmy też korzystać, co podkreśla dr Krokowska-Paluszak. Ważne jednak, abyśmy robili to mądrze.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama